65Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  13/10/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 65η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης  την Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης για το ΠΡΑΚΤΙΚΟ Α΄ φάσης ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΔΙΕΘΝΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «Προμήθεια & εγκατάσταση εξοπλισμού γωνιών ανακύκλωσης στο Δήμο Βόλου» συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 1.157.044,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.

2.   Λήψη απόφασης για την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  του δημοτικού ελαιοπεριβόλου στη θέση «Σταυρός»  της Τοπικής Κοινότητας  Δράκειας  Δ.Ε. Αγριάς»

3.   «Ανάκληση της υπ’αριθ.451/2023 Απόφασης Οικονομικής Επιτροπής και λήψη νέας για την Έγκριση της προσφυγής στη διαδικασία με διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, για την ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ζωοτροφών από τον Δήμο Βόλο, ως επισπεύδοντα, για την άμεση αρωγή των κτηνοτρόφων και τον διαμερισμό οικονομικής βοήθειας από το Υπουργείο Πολιτικής Προστασίας και Κλιματικής Αλλαγής, σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ.2 εδαφ.γ του Ν. 4412/16».

4.   Λήψη απόφασης για την έγκριση του πρακτικού της Επιτροπής εξέτασης αιτημάτων πολιτών, των οποίων οι κατοικίες επλήγησαν από τις πυρκαγιές της 27/07/2023 στο Δήμο Βόλου, για την ένταξη ή μη στο πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης της ΚΥΑ αρ. 33862/2019.

5.   Λήψη απόφασης για την  «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

6.   Λήψη απόφασης επαναπροκήρυξης του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΩΝ, ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΤΟΥΣ 2023».

7.   Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο  «Εργασίες επανέλεγχου στεγανότητας σωληνώσεων εσωτερικών εγκαταστάσεων φυσικού αερίου μετά τη θεομηνία DANIEL».

8.   Λήψη απόφασης για την παράταση χρόνου απόδοσης λογαριασμού εντάλματος προπληρωμής του υπολόγου (Αλέξανδρου  Παπαγεωργίου) .

9.   Λήψη απόφασης για την έγκριση της μελέτης, των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του διεθνούς ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού (άνω των ορίων) προμήθειας με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ» έτους 2023, προϋπολογισμού 352.969,10 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

10.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο  « Εργασίες αναδημιουργίας της προτομής  της Σοφίας Βέμπο.

11.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο  «Εργασίες επισκευής των δύο ανελκυστήρων στο Κτίριο Σπίρερ του Δήμου Βόλου μετά τη θεομηνία DANIEL».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

12.   Λήψη απόφασης για την προμήθεια φορητού Η/Υ, προκειμένου να καλύψει  τις ανάγκες των ενεργειακών αναβαθμίσεων των κτιρίων του  Δ. Βόλου  ποσού έξι χιλιάδων εξακοσίων τριάντα τεσσάρων  ευρώ (6.634,00 €) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 18 Οκτώβριος, 2023