66Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  16/12/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 66η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»,  την Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

1.   Ορθή επανάληψη για  την Έγκριση σχεδίου Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Βόλου και του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ για την υλοποίηση του έργου «Συντήρηση – Βελτίωση Αθλητικών εγκαταστάσεων ΕΑΚ ΒΟΛΟΥ».

2.    Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

3.   Διαμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου Βόλου έτους 2022, έπειτα από την ενσωμάτωση του σχεδίου προϋπολογισμού της αριθμ.1029/2021 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής στην ηλεκτρονική βάση δεδομένων του ΥΠΕΣ.

4.   Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «Κων/νου Απ. Αρχιμανδρίτη»

5.    Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «Αποστόλου Δράκου του Αλεξάνδρου».

6.    Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «Χρυσούλα Ζώγια».

7.    Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «ΘΩΜΑ ΚΑΛΟΥΤΣΑ».

8.    Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος Κληροδοτήματος «Κων. Mουρογιάννη» (υπέρ Τοπ. Κοιν. Άνω Λεχωνίων).

9.    Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «Κων. Mουρογιάννη» (υπέρ Τοπ. Κοιν. Αγ.Βλασίου).

10.   Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων-Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «Θεόδωρου Παπαγεωργίου».

11.   Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2022 Κληροδοτήματος «Ιωάννου Κ.Χατζηιωαννου ή Χατζάκου».

12.  Λήψη απόφασης σχετικά με την  έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για τη διενέργεια ανοικτού διεθνούς ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια τροφίμων και Ειδών Βασικής υλικής Συνδρομής στα πλαίσια της Πράξης: Αποκεντρωμένες προμήθειες τροφίμων και  Βασικής Υλικής Συνδρομής, Διοικητικές Δαπάνες και Παροχή Συνοδευτικών Μέτρων 2018-2019 για την Κοινωνική Σύμπραξη ΠΕ Μαγνησίας/Σποράδων με κωδ. MIS5029310 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής»  του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους (ΤΕΒΑ/FEAD), ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 2.515.404,41 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ».

13.   Συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμού και αξιολόγησης προσφορών για τον Διεθνή ηλεκτρονικό διαγωνισμό ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ: «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2018-2019 », ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΠΕ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ/ ΣΠΟΡΑΔΩΝ ΜΕ ΚΩΔ. MIS 5029310 ΣΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ» ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΟΥΣ (ΤΕΒΑ/FEAD)», για το έτος 2022, σύμφωνα με τον Ν. 4412/2016.

14 .   Λήψη απόφασης για την παράταση χρόνου ισχύος προσφορών Διαγωνισμών Έργων.

15.   Έγκριση της 2ης παράτασης της προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ & Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020» για 3 μήνες.

16.   Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής εκτελεσθεισών εργασιών του έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΕΑΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΑΛΣΟΣ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ -‘ΕΛΙΚΟΔΡΟΜΙΟ».

17.   Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2021».

18.   Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ - Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2021».

19.   Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε., 1ου ΠΚΤΜΝΕ & 1ης Συμπληρωματικής Σύμβασης του έργου:« ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟΥ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ ‘Β.ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ ’».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

20.  Αποδοχή των όρων χρηματοδότησης της πράξης «Ανακαίνιση δημοτικού κτιρίου που βρίσκεται στην οδό Μεταμορφώσεως 5» στο πλαίσιο του Άξονα Προτεραιότητας 2 «Αστική Αναζωογόνηση & Λοιπές δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου για τα έτη 2021-2022» του Χρηματοδοτικού Προγράμματος “Δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου 2021-2022” του Πράσινου Ταμείου του Υπουργείου Περιβάλλοντος & Ενέργειας.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

21.   Έγκριση της υπ' αριθ. 9/2021 απόφασης του Ν.Π.Δ.Δ. "Μουσείου Αλεξάνδρου Κ. Δάμτσα"   που αφορά στην ψήφιση προϋπολογισμού έτους 2022.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 20 Δεκέμβριος, 2021