67Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  23/12/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 67η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»,  την Δευτέρα, 27 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση των δαπανών και  των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του υπαλλήλου Βούλγαρη Νικολάου».

2.   Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Συντήρηση, επισκευή και λειτουργία σήραγγας Γορίτσας της Περιφερειακής οδού Βόλου–Αγριάς για χρονικό διάστημα δύο (2) ετών (1/4/2022 έως 31/3/2024)», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 250.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

3.   Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης οικονομικών προσφορών του διαγωνισμού της μελέτης «ΜΕΛΕΤΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΤΩΝ «ΠΑΛΑΙΩΝ» ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ».

4.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας της μελέτης "Μελέτη Νέας Γέφυρας Ε.Ο. Βόλου- Αθηνών στο Αλυγαρόρεμμα στη θέση Προφήτης Ηλίας με τις προσβάσεις της".

5.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου  «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΡΑΜΠΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΩΝ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΜΕΑ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

6.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας της ανάθεσης με τίτλο «Προμήθεια ειδών χρωματισμού».

7.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ  ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΩΝΑΚΙ)».

8.  Έγκριση του 1ου πρωτοκόλλου τμηματικής παραλαβής υπηρεσίας με τίτλο «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

9.   Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και 1ης συμπληρωματικής σύμβασης για το έργο " Κατεδάφιση Δημοτικού Κτηρίου στο οδό Κάδμου Νέας Ιωνίας".

10.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε.  του έργου  Κτιριακές Παρεμβάσεις στο Βρεφονηπιακό Σταθμό "ΑΙΟΛΟΣ" για την εναρμόνιση με το Π.Δ. 99-2017 του Δήμου Βόλου.

11.  Έγκριση του  1ου ΑΠΕ  και 1ου  ΠΚΤΜΝΕ του έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ  ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΩΝΑΚΙ)».

12.  Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. & 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. του έργου: «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ  ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ «ΝΕΦΕΛΗ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΜΕ ΤΟ Π.Δ.99-2017 του Δήμου Βόλου.

13.  Έγκριση του 6ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών του έργου «Πολυώροφο κτίριο στάθμευσης αυτοκινήτων στη διασταύρωση των οδών Δημητριάδος  -  Φιλελλήνων».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

14.  Λήψη απόφασης  απ΄ ευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και  οχημάτων λόγω εκτάκτων καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις Πορταριά-Μακρινίτσα).

15.  Λήψη απόφασης  απ΄ ευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και  οχημάτων λόγω εκτάκτων καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις Δ.Ε.Αρτέμιδας).

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

16.  Τροποποίηση όρων Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Βόλου και του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. για την υλοποίηση του έργου «Συντήρηση – Βελτίωση Αθλητικών εγκαταστάσεων ΕΑΚ ΒΟΛΟΥ» και ανάκληση των αρ. 505/2021 και 1172/2021 Αποφάσεων της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Βόλου και λήψη νέας.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

17.  Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΛΟΙΠΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ Δ. ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ - ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2021».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

18.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην έκθεση στο ΤελΑβιβ Ισραήλ με τίτλο 28η international Mediterranean Tourism Market ΙΜΤΜ και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

19.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην έκθεση INTERNATIONAL FAIR OF TOURISM Βελιγραδίου, και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

20.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην έκθεση ROMANIAN INTERNATIONAL TOURISM FAIR ROMEXPO στο Βουκουρέστι και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

21.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην έκθεση «SALON MONDIAL DU TOURISME – Paris» στο Παρίσι, Γαλλία και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

22.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην έκθεση «F.re.e. Fair for Leisure and Travel» στο Μόναχο, Γερμανία και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

23.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην έκθεση SALON DES VACANCES στο Βέλγιο και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

24.  Έγκριση μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης στο Τελ Αβίβ και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους 2022.

25.  Έγκριση  μετακίνησης υπαλλήλου του Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης (Παπαμακάριου Γεωργίου) στο Βελιγράδι και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους 2022.

26.  Έγκριση μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης (Ταμπάκη Γεωργίας) στο Βελιγράδι και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους 2022.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

27.  Παροχή εντολής και πληρεξουσιότητας για ενέργειες που αφορούν στην ανοιγείσα δίκη επί της με αρ. κατ. Δικ.27/28.08.2020 αγωγής ενώπιον του Μονομελούς  Πρωτοδικείου Βόλου (Ειδική Διαδικασία).

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

28.  Λήψη απόφασης σχετικά με «Αίτημα για διάθεση υπαλλήλου από τον Δήμο Βόλου στον Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., προκειμένου να ασχοληθεί με την τήρηση του Διπλογραφικού Συστήματος».

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 27 Δεκέμβριος, 2021