68Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  27/10/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 68η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης την Τρίτη, 31 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης για την έγκριση του Απολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2.   Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο του Ισολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

3.   Λήψη απόφασης για την έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το δ΄ τρίμηνο του έτους 2022 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

4.   Λήψη απόφασης για την έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το α΄ τρίμηνο του έτους 2023 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

5.   Λήψη απόφασης για την έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το β΄ τρίμηνο του έτους 2023 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

6.   Λήψη απόφασης για την αποδοχή δωρεάς ηλεκτρικών συσκευών και συστημάτων φιλτραρίσματος νερού από την "Ηλίας Νάκος Ανώνυμη Εταιρία".

7.   Λήψη απόφασης για την  «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

8.   Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης της Δημοτικής Συμβούλου Βόλου και Άμισθης Αντιδημάρχου Τουρισμού Γεωργίας Μποντού Τοκαλή στο πλαίσιο συμμετοχής του Δήμου Βόλου στη  Διεθνή Έκθεση Τουρισμού «Philoxenia 2023» στη Θεσσαλονίκη.

9.   Λήψη απόφασης για την έγκριση πρακτικού δημοπρασίας της 25-9-2023 για την εκποίηση τριακοσίων 300 περίπου εγκαταλελειμμένων οχημάτων.

10. Λήψη απόφασης για την υποβολή 3ου Πρακτικού - Ελέγχου Δικαιολογητικών Κατακύρωσης Προσωρινού Αναδόχου του διαγωνισμού για την «Προμήθεια λοιπού πάγιου εξοπλισμού του καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Βόλου», Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ» προϋπολογισμού 47.883,62€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

11.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση  τμήματος εμβαδού 3.812,20 τ.μ. της δημοτικής έκτασης που βρίσκεται στους πρόποδες του λόφου Γορίτσας στον Βόλο.

12.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «Κων/νου Απ. Αρχιμανδρίτη».

13.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «Αποστόλου Δράκου του Αλεξάνδρου».

14.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «Χρυσούλα Ζώγια».

15.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «Ιωάννου Κ.Χατζηιωάννου ή Χατζάκου».

16.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «ΘΩΜΑ ΚΑΛΟΥΤΣΑ».

17.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «Κων. Mουρογιάννη (υπέρ Τοπ. Κοιν. Αγ.Βλασίου).

18.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος Κληροδοτήματος «Κων. Mουρογιάννη (υπέρ Τοπ. Κοιν. Άνω Λεχωνίων).

19.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον προέλεγχο και σύνταξη προϋπολογισμού Εσόδων-Εξόδων χρήσης 2024 Κληροδοτήματος «Θεόδωρου Παπαγεωργίου».

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

20.  Λήψη απόφασης επί του θέματος “Εξώδικος συμβιβασμός καθορισμού τιμής μονάδας της μετατροπής  εισφοράς γης  σε  χρήμα στο Ο.Τ. 1426, εντός της 3α/1993  κυρωμένης πράξης εφαρμογής, περιοχής  Βορείων Συνοικιών του Δήμου  Βόλου”.

21.  Λήψη απόφασης επί του θέματος “Εξώδικος συμβιβασμός για την προσκύρωση οικοπεδικής έκτασης, εμβαδού 2,68 τ.μ., στην ιδιοκτησία με κ.α.  π040508, στο Ο.Τ. 204, περιοχής Νέων Παγασών του Δήμου Βόλου”.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

22.  Λήψη απόφασης για την προμήθεια Εξοπλισμού και εργασίες  παραμετροποίησης - εγκατάστασης  νέου Τηλεφωνικού Κέντρου  στο δημοτικό κατάστημα Αγριάς.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

23.  Άσκηση ή μη αναίρεσης κατά της υπ’ αριθ. ΑΟ 162/2023 απόφασης του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας (Τμήμα Γ΄ Μονομελές  ) .

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τρίτη, 31 Οκτώβριος, 2023