6Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  13/2/2020

Αρ. Πρωτ. : 11913

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 6η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών εκδηλώσεων.

2.  Υποβολή πρακτικού διενέργειας συνοπτικού διαγωνισμού για την «Περισυλλογή, επανένταξη, φιλοξενία, φροντίδα αδέσποτων ζώων των Δημοτικών Ενοτήτων Δήμου Βόλου, στο δημοτικό ενδιαίτημα στη θέση Μαραθάς», διάρκειας δώδεκα μηνών, εκτιμώμενης αξίας 48.380,00€, μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α., ήτοι 59.991,20€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.

3.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Ναυαγοσωστική κάλυψη πολυσύχναστων παραλιών Δήμου Βόλου και Υπεύθυνων ακτών βραβευμένων με Γαλάζια σημαία μη πολυσύχναστων παραλιών του Δήμου Βόλου έτους 2020».

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για την διενέργεια ανοικτού διεθνούς ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια έτοιμων γευμάτων για την σίτιση απόρων, του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας και των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Βόλου διάρκειας ενός (1) έτους», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 427.266,56€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ

5.  Έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού, για την υπηρεσία «Καταγραφή ρυθμιστικής σήμανσης και επικαιροποίηση της βάσης δεδομένων του Δήμου Βόλου, για την πόλη του Βόλου στην περιοχή μεταξύ της  Περιφερειακής Οδού,  Αναύρου  και Κραυσίδωνα», ενδεικτικού προϋπολογισμού 74.298,82 ευρώ συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ

6.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ “ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ” ΣΤΑ ΑΝΩ ΛΕΧΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017»

7.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια και τοποθέτηση μπασκετών  ολυμπιακού τύπου ».

8.   Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς ».

9.  Ορισμός Επιτροπής της Μελέτης με τίτλο: ΜΟΥΣΕΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΘΕΣΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ.

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

10.  Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις  από 4-2 έως 6-2-2020).

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

11.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον “Εξωδικαστικό συμβιβασμό για την καταβολή αποζημίωσης στην κ. Καρακασιλιώτη Μαρία για ζημιές που προκλήθηκαν από πτώση κλαδιών δένδρου (πλατάνου) σε στέγαστρο ενοικιαζόμενου καταστήματος, ιδιοκτησίας Δήμου Βόλου, στη Μακρινίτσα”.

12. Λήψη απόφασης σχετικά με τον “Εξωδικαστικό συμβιβασμό για την καταβολή αποζημίωσης στην κ. Τσαγκαλά Σοφία για ζημιές που προκλήθηκαν από πτώση δένδρου σε ΙΧ αυτοκίνητο με αριθμό κυκλοφορίας ΡΡΖ 4977 μάρκας OPEL στην οδό Παπαδιαμαντοπούλου 5-7”.

13. Λήψη απόφασης σχετικά με τον “Εξωδικαστικό συμβιβασμό για την καταβολή αποζημίωσης στον κ. Γεώργιο Χαλκιά για ζημιές που προκλήθηκαν μετά από σπάσιμο - πτώση κλαδιού δένδρου σε μηχανή μάρκας PIAGGIO με αρ. κυκλοφορίας ΡΡΖ 786 επί της οδού Λεωφ. Αθηνών 47”.

14. Καθορισμός ειδικοτήτων προσωπικού που θα προσληφθεί για την αντιμετώπιση εποχιακών ή άλλων περιοδικών ή πρόσκαιρων αναγκών, στο πλαίσιο του προγραμματισμού προσλήψεων για το έτος 2019, με κάλυψη της δαπάνης από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

15.  Προέγκριση για την υποστήριξη Δημοσιογραφικών ταξιδιών προβολής του προορισμού και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2020.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 17 Φεβρουάριος, 2020