6Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 24/3/2016

ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ

Για συνεδρίαση Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 6η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τρίτη,

29 Μαρτίου 2016 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

1. Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΜΠΙΤΣΑΚΤΣΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ).

2. Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΠΙΠΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.).

3. Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΓΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ ΑΝΝΑ).

4. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΑΔΑΜΑΣΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.) -από αναβολή υπ' αριθ.41/2016 απόφαση-.

5. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΣΙΔΕΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ) -από αναβολή υπ' αριθ.42/2016 απόφαση-.

6. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ).

7. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ).

8. Οριστική παύση λειτουργίας ΚΥΕ (ΜΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ) -από αναβολή υπ' αριθ.43/2016 απόφαση-.

9. Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντων περιπτέρων που βρίσκονται στις Δ.Ε. Βόλου, Ν. Ιωνίας και Ν. Αγχιάλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

10. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου επί της οδού Πολυμέρη αρ.4, κατόπιν αίτησης της κ. Τζαμτζή Αικατερίνης.

11. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρων επί της οδών Γαμβέτα & Δημ. Γεωργιάδου, κατόπιν αίτησης του κ. Σουλιώτη Ανδρέα.

12. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου επί της οδού Αχιλλοπούλου αρ.114, κατόπιν αίτησης του κ. Νικολαΐδη Ιωάννη.

13. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου επί της οδού Ανθ. Γαζή αρ.82  (διασταύρωση με Ροζού), κατόπιν αίτησης του κ. Καπουρνιώτη Γ. Τάσου.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

14. Κρίση ένστασης κατά της υπ' αρ.75/2016 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου η οποία φορά την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ.1139Α της συνοικίας Αγίων Αναργύρων (κατάργηση κοινόχρηστου χώρου) μετά την υπ' αρ.240/2015 απόφαση του Τριμελούς Πρωτοδικείου

15. Λήψη απόφασης για την ολοκλήρωση διαδικασίας προσκύρωσης οικοπεδικής έκτασης, εμβαδού 3,00 τ.μ., στην ιδιοκτησία Φασουλίδη Σωτηρίου, στις Βόρειες Συνοικίες του Δήμου Βόλου.

16. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 3/99 Πράξη Εφαρμογής του Β.Δ. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία κληρονόμων ΗΒΗΣ ΚΟΥΚΙΟΥ-ΚΥΡΤΣΩΝΗ.

17. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 2/99 Πράξη Εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία ΒΙΡΓΙΝΙΑΣ ΠΑΡΑΘΥΡΗ.

18. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 2/99 Πράξη Εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία ΕΛΕΝΗΣ ΠΑΡΑΘΥΡΗ.

19. Γνωμοδότηση για την τροποποίηση εγκατάστασης δομικών κατασκευών σταθμού κινητής τηλεφωνίας κατόπιν αίτησης της εταιρίας WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε.Β.Ε. στη θέση "Προφήτης Ηλίας", της Τ.Κ. Σέσκλου, του Δήμου Βόλου -από αναβολή υπ' αριθ.208/2015 απόφαση-.

20. Προέγκριση για ίδρυση καταστήματος με χρήση «επιχείρηση μαζικής εστίασης πλήρους γεύματος» που βρίσκεται στην Άλλη Μεριά Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

21. Λήψη απόφασης για την κατάργηση εσοχής για φορτοεκφόρτωση στην οδό Κ. Καρτάλη και μεταφορά της σε άλλο σημείο.

22. Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Αμφιδρόμηση τμήματος της οδού Μητρ. Γρηγορίου από Ζάχου έως Παγασών.

23. Τροποποίηση της υπ' αρ. 913/15 απόφασης Δ.Σ. Βόλου σχετικά με κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε τμήμα της οδού Παραθύρη στην Αγριά.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

24. Έκφραση γνώμης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Μ.Π.Ε.) του έργου «Αντικατάσταση κρηπιδότοιχου Δημοτικού Λιμενίσκου Ν. Αγχιάλου και λειτουργία αλιευτικού καταφυγίου» στη Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου, της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας στην Περιφέρεια Θεσσαλίας.

Η Πρόεδρος της

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής