74Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ     1/12/2022

Αρ. Πρωτ. : 92043

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 74η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

2.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ.  Μακρινίτσας Σαρακατσάνου Ευαγγέλου.

3.  Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (αρ. πρωτ. 90587)

4.  Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (αρ. πρωτ. 90589)

5.  Υποβολή Πρακτικού Γ΄ φάσης ΔΙΕΝΕΡΓΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ "iArea-Ανάπτυξη Ολοκληρωμένης Ψηφιακής Διαδραστικής Εφαρμογής Κινητών Συσκευών για την Προβολή των Τοπικών Φυσικών και Πολιτιστικών Τουριστικών Πόρων της Περιοχής του Δήμου Βόλου."

6.  Έγκριση πρακτικού της Α΄ φάσης ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «Εκπόνηση Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (Σ.Α.Π.) στο Δήμο Βόλου» συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 124.000,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ

7.  Επικαιροποίηση Μητρώου Επιτροπών διαδικασιών σύναψης δημοσίων συμβάσεων έργων, μελετών και παροχής τεχνικών επιστημονικών υπηρεσιών (Μη.Μ.Ε.Δ.)

8.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Ενοικίαση φορητών κλιματιστικών στο Εκθεσιακό Κέντρο Βόλου».

9.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια ειδών χρωματισμού για τα Σχολικά και Δημοτικά Κτίρια όλων των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου Βόλου ».

10.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και 1ου ΠΚΤΝΜ του Έργου: «Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικέςεκμεταλλεύσεις στην Πορταριά (θέση Κουτσιμπίτσα) Δ.Ε. Πορταριάς – Δ. Βόλου».

11.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ».

12.  Έγκριση του 4ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΟΔΩΝ ΕΤΟΥΣ 2020»

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

13.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση  Εξωτερικού (Τελ Αβίβ) κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους 2023 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2023.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

14.  Λήψη απόφασης σχετικά με «Αίτημα για διάθεση υπαλλήλου από τον Δήμο Βόλου στον Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., προκειμένου να ασχοληθεί με την τήρηση του Διπλογραφικού Συστήματος ».

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 5 Δεκέμβριος, 2022