75Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  8/12/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 75η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 12 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

2     Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το α΄ τρίμηνο του έτους 2022 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

3     Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το β΄ τρίμηνο του έτους 2022 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

4     Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το γ΄ τρίμηνο του έτους 2022 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

5     Λήψη απόφασης για την παράταση της σύμβασης συνεργασίας για την εκποίηση τριακοσίων (300) περίπου εγκαταλελειμμένων οχημάτων.

6     Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού (ΧΕΠ 5219/2022 ΑΓΑΘΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ).

7     Λήψη απόφασης για «Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από μισθώματα».(αριθμ πρωτ. 92310)

8     Λήψη απόφασης για «Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από μισθώματα».(αριθμ πρωτ. 92311)

9     Λήψη απόφασης για "Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ".

10    Λήψη απόφασης για " Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ".

11    Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού καταστήματος (καφετέρια-αναψυκτήριο) που βρίσκεται στο Βόλο και  εντός της Πλατείας Ελευθερίας».

12    Λήψη απόφασης σχετικά με την  «΄Εγκριση του πρακτικού της  πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  δημοτικού καταστήματος  δημοτικού καταστήματος στη θέση «Κάραβος» στην Δημοτική Κοινότητα  Πορταριάς ».

13    Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στη θέση «Α. Ταξιάρχης» της κτηματικής περιφέρειας της Τοπικής Κοινότητας Πορταριάς».

14    Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2022».

15    Υποβολή  3ου πρωτοκόλλου  επιτροπής  παρακολούθησης  και παραλαβής Για την  παραλαβή των  παραδοτέων  Β1 ΚΑΙ Β2 για την σύμβαση «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

16    Παράταση της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑ ΠΑΛΑΙΑ ΒΟΛΟΥ».

17    Έγκριση 4ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στην Πορταριά (θέση Κουτσιμπίτσα) Δ.Ε. Πορταριάς – Δ. Βόλου».

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

18    Έγκριση 2ης παράτασης της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΩΝ ΣΤΟΝ ΑΣΤΙΚΟ ΙΣΤΟ ΒΟΛΟΥ – ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

19    Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση  Εξωτερικού (Βουκουρέστι) κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους 2023 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2023.

20    Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση Εξωτερικού (Μόναχο) κατά το A’ εξάμηνο 2023 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2023.

21    Λήψη απόφασης σχετικά με την εντολή  μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης στο Τελ Αβίβ και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους  2023.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

22    Έγκριση  της αριθμ. 223/2022 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου σχετικά με την 11η αναμόρφωση προϋπολογισμού έτους 2022.

23    Eγκριση απόφασης του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού, Αθλητισμού και Πολιτισμού – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.)  που αφορά στην ψήφιση του Προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 12 Δεκέμβριος, 2022