7Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ   8/3/2024

Αρ. Πρωτ. : 20333

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 7η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης την Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την 5η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024.(διαπιστωτικού χαρακτήρα).

2.  Λήψη απόφασης για την 6η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024.

3.  Λήψη απόφασης για την υποχρεωτική αναμόρφωση των οικονομικών στόχων του Ο.Π.Δ. του Δήμου Βόλου έτους 2024.

4.  Λήψη απόφασης για την σύσταση πάγιας προκαταβολής για τους Προέδρους των Δημοτικών και Τοπικών Κοινοτήτων του Δήμου Βόλου για το έτος 2024.

5.  Λήψη απόφασης για την σύσταση  και  ορισμός υπόλογων υπαλλήλων διαχειριστών Πάγιας Προκαταβολής του Δήμου  Βόλου για το έτος 2024.

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την  έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την παροχή υπηρεσιών περισυλλογής-ημερήσιας φιλοξενίας-φροντίδας, καθαριότητας, επανένταξης και τροφοδοσίας ταϊστρών αδέσποτων ζώων συντροφιάς (σκυλιών) των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου Βόλου, διάρκειας δώδεκα μηνών, ενδεικτικού προϋπολογισμού 127.968,00 συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ.

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για εκμίσθωση δημοτικού καταστήματος στην Τοπική Κοινότητα Αγίου Λαυρεντίου της ΔΕ Αρτέμιδας».

8.  Έγκριση του Πρωτοκόλλου Διαπίστωσης βλαβών λόγω θεομηνίας DANIEL του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΩΝ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

9. (α) Έγκριση προσφυγής σε διαδικασία διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ.2γ και 32Α του Ν. 4412/2016 για την επιλογή αναδόχου για την εκπόνηση της μελέτης «ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑΣ-ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023», (β) Φακέλου έργου, (γ) Καθορισμός όρων της Πρόσκλησης Συμμετοχής, (δ) Πρόσκληση Οικονομικών Φορέων και (ε) Συγκρότηση Επιτροπής Διαπραγμάτευσης.

10.  Παράταση προθεσμίας του έργου: «Αποκατάσταση οδοστρωμάτων Δήμου Βόλου».

11.  Έγκριση του 1ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών του έργου: «ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ».

12.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023».

13.  Έγκριση της 4ης παράτασης της προθεσμίας περάτωσης του έργου: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΣΚΕΝΔΕΡΑΝΗ».

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Εκτέλεση  ηλεκτρολογικών εργασιών»  & ανάκληση της υπ’ αριθμ. 97/2024 απόφασης της Δημοτικής Επιτροπής.

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς »

16.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΙΣΤΩΝ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ».

17.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Eργασίες συντήρησης  και επισκευής  δημοτικού ΚΑΠΗ ΄ ΘΕΟΦΙΛΟΣ ».

18.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες εφαρμογής πολυουρεθανικού  υλικού σε εξωτερικά γήπεδα άθλησης ».

19.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Υποστήριξη και παρακολούθηση του συστήματος συντονισμού του δικτύου    Φωτεινής σηματοδότησης συμπεριλαμβανομένων των τελών κινητής τηλεφωνίας για δεδομένα DATA».

20.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς » .

21.  Συμπλήρωση της υπ’ αριθ. 124/2024 απόφασης Δημοτικής Επιτροπής.

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

22.  Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση ΙΔΟΧ οκτάμηνης διάρκειας, σαράντα τεσσάρων (44) υπαλλήλων, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 36 του Ν. 4765/2021, για την κάλυψη των εκτεταμένων αναγκών που δημιούργησε η κακοκαιρία ELIAS.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

23.  Έγκριση υποβολής πρότασης με τίτλο «Δημιουργία Μουσείου για την αξιοποίηση της Αργούς» στο Πρόγραμμα «Θεσσαλία» 2021-2027 στο πλαίσιο της εγκεκριμένης Στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης (ΣΒΑΑ) του Δ. Βόλου» που χρηματοδοτείται από το ΕΤΠΑ και το ΕΚΤ.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

24.  Λήψη απόφασης για απομάκρυνση περιπτέρου στην Δημοτική Κοινότητα    Κάτω Λεχωνίων.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

25.  Λήψη απόφασης για έγκριση άσκησης έφεσης κατά αποφάσεως Ειρηνοδικείου Βόλου για καταβολή επιδομάτων εορτών και αδείας.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ