7Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 21/2/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 7η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την υποχρεωτική αναμόρφωση των οικονομικών στόχων του Ο.Π.Δ. του Δήμου Βόλου έτους 2020.

2.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2020.

3.  Λήψη απόφασης για την απαλλαγή υπολόγων υπαλλήλων πάγιας προκαταβολής έτους 2019.

4.  Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση λόγω επείγουσας ανάγκης για την προμήθεια έτοιμων γευμάτων για την σίτιση απόρων, του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας και των μαθητών του Μουσικού Σχολείου μέχρι την ολοκλήρωση του νέου διαγωνισμού.

5.  Υποβολή πρακτικού αποσφράγισης φακέλων δικαιολογητικών κατακύρωσης του ανοικτού μειοδοτικού διαγωνισμού για την ανάθεση Υπηρεσίας «Συντήρηση, επισκευή και λειτουργία Σήραγγας Γορίτσας της Περιφερειακής οδού Βόλου -  Αγριάς» προϋπολογισμού 250.000,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού, για το «Βοτάνισμα εντός πολεοδομικού συγκροτήματος Βόλου - Νέας Ιωνίας & καθαρισμός περιαστικών δασών και περιαστικού πρασίνου Δήμου Βόλου».

7.  Τροποποίηση της αριθ. 40/2020 απόφασης της Ο.Ε. και συγκρότηση νέας επιτροπής παραλαβής υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της Διεύθυνσης Οικονομικών, της Διεύθυνσης Τοπικής και Οικονομικής Ανάπτυξης και Αυτοτελών Τμημάτων του Δήμου Βόλου για το έτος 2020.

8.  Άσκηση ή μη ενδίκου μέσου κατά των υπ’ αριθμ. 636/2019,637/2019, 638/2019, 639/2019 αποφάσεων του Ειρηνοδικείου Βόλου(ειδική διαδικασία περιουσιακών διαφορών), κατόπιν της υπ’ αριθμ. πρωτ. 11587/12-2-2020 γνωμοδότηση της νομικού συμβούλου  του γραφείου Δημάρχου Βόλου κα Κασσιανής Μιχοπούλου.

9.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΓΗ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑΡΙΑ (ΘΕΣΗ ΚΟΥΤΣΙΜΙΤΣΑ) Δ.Ε. ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ – ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

10.  Έγκριση της μελέτης, έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του συνοπτικού διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο : «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΚΙΝΗΤΩΝ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΩΝ ΜΠΑΡΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ», προϋπολογισμού 37.448,00 €  συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Ανακατασκευή διαδρόμου παιδικής χαράς Αγίου Κων/νου του Δήμου Βόλου".

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο : Εργασίες τοποθέτησης ακρυλικού δαπέδου και διαγράμμισης αυτού, σε εξωτερικό γήπεδο καλαθοσφαίρισης.

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο " Εργασίες εφαρμογής πολυουρεθανικού υλικού στο πάρκο Αγίων Αναργύρων στο Βόλο".

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Προμήθεια λαμπτήρων οδικής κυκλοφορίας και καλωδίων".

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Προμήθεια ανταλλακτικών για υφιστάμενους φανούς σηματοδότησης".

16.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Προμήθεια και τοποθέτηση υλικών αντικεραυνικής προστασίας για την συντήρηση και επισκευή σχολικών κτιρίων".

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

17.  Εξωδικαστικός συμβιβασμός για την καταβολή αποζημίωσης στην κ. Κωστοπούλου Ασημίνα για ζημιές που υπέστη  το με αριθμό κυκλοφορίας ΒΟΙ 9009 (μάρκας SUZUKI JIMNY), ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητό της.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

18.  Λήψη απόφασης για τον ορισμό δικηγόρου.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

19.  Έγκριση της αριθμ. 9/2019 απόφασης του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία "Μουσείο Αλέξανδρου Κ. Δάμτσα" του Δήμου Βόλου που αφορά στην ψήφιση του προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2020.

20.  Έγκριση της αριθμ. 45/2020 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.-Δ.Ι.Ε.Κ. του Δήμου Βόλου που αφορά στην 1η αναμόρφωση προϋπολογισμού έτους 2020.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Τετάρτη, 26 Φεβρουάριος, 2020