7Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 3/3/2016

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 7η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Δευτέρα, 7 Μαρτίου 2016 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
1 Λήψη απόφασης για ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Βόλου (με τον αναπληρωτή του), στην επιτροπή του Ν. 2881/2001(ΦΕΚ 16/Α/06-02-2001) για την ανέλκυση, απομάκρυνση ή εξουδετέρωση ναυαγίων ή πλοίων από τη ζώνη λιμένος Βόλου, για το έτος 2016.
2 Λήψη απόφασης για αποδοχή της συν-διοργάνωσης του Δήμου Βόλου με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας (Κ.Ο.Ε.) του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Εφήβων για το 2017 στο Βόλο.
3 Λήψη απόφασης σχετικά με την παραχώρηση της αίθουσας του αμφιθεάτρου του Δράγνειου Δημαρχιακού Μεγάρου της Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου, στον σύλλογο «Εν Θεσσαλία Οξυωτών» «Η Οξυά».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
4 Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2016.
5 Λήψη απόφασης σχετικά με την προέγκριση δαπανών τελετών και εκδηλώσεων της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου.
6 Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων και εισπραχθέντων χρηματικών ποσών από τέλος 0,5% επί εκδιδομένων λογαριασμών.
7 Λήψη απόφασης σχετικά με τη συγκρότηση Εκτιμητικής Επιτροπής για την εκμίσθωση ακινήτων του Δήμου βάσει των άρθρων 186 παρ.5 και 192 του ν.3463/2006.
8 Λήψη απόφασης σχετικά με τη συγκρότηση Εκτιμητικής Επιτροπής για τη μίσθωση ακινήτων εκ μέρους του Δήμου βάσει των άρθρων 5 και 7 του Π.Δ.270/81.
9 Λήψη απόφασης σχετικά με την καταγγελία σύμβασης παραχώρησης με την εταιρεία "ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΒΟΛΟΥ-Ε.Π.Ε.".
10 Λήψη απόφασης μείωσης μισθώματος δημοτικού ακινήτου επί της οδού Αλμυρού 12Β στη συνοικία Παλιών Βόλου, ιδιοκτησίας του πρώην Δήμου Ιωλκού.
11 Λήψη απόφασης για την παραχώρηση ακινήτου στην Αστυνομική Διεύθυνση Μαγνησίας.
12 Λήψη απόφασης έγκρισης προϋπολογισμού έτους 2016 του κληροδοτήματος "Κων. Μουρογιάννη" (υπέρ Τοπ. Κοιν. Άνω Λεχωνίων). (υπ' αριθμ. 12/2016 απόφαση Ο.Ε.).
13 Λήψη απόφασης έγκρισης προϋπολογισμού έτους 2016 του κληροδοτήματος "Θωμά Καλούτσα" (υπέρ Τοπ. Κοιν. Άνω Λεχωνίων). (υπ' αριθμ. 11/2016 απόφαση Ο.Ε.).

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ
14 Λήψη απόφασης εκκίνησης διαγωνισμού προμήθειας τροφών για τη σίτιση των αδέσποτων ζώων του Δημοτικού Καταφυγίου για ένα (1) έτος και έγκριση του τρόπου διενέργειας.
15 Λήψη απόφασης έγκρισης διενέργειας προμήθειας δυο ψηφιακών κινηματογραφικών μηχανών, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 62.000,00€.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ
16 Λήψη απόφασης έγκρισης εκκίνησης διαγωνισμού ναυαγοσωστικής κάλυψης των πολυσύχναστων ακτών για το έτος 2016.
17 Λήψη απόφασης σχετικά με το πρόγραμμα δακοκτονίας έτους 2016.
18 Λήψη απόφασης περί κενωθέντος περιπτέρου Δημοτικής Ενότητας Νέας Ιωνίας. (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
19 Λήψη απόφασης περί κενωθέντων περιπτέρων Βόλου.(απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
20 Λήψη απόφασης για την αποζημίωση επικειμένων στα Ο.Τ. 15 & 22, από την κυρωμένη 6/99 Πράξης Εφαρμογής του σχεδίου πόλης «Λαχανόκηποι» της Δ.Ε Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία Ασλάνογλου Νίκης. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)
21 Λήψη απόφασης έγκρισης προσκύρωσης οικοπεδικής έκτασης εμβαδού 0,66 τ.μ. στην ιδιοκτησία Γουρνάρη Σοφίας. (απόφαση Ε.Π.Ζ.).

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου