8Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ  6/5/2016

Για συνεδρίαση Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 8η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τετάρτη, 11 Μαΐου 2016 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

1     Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της εταιρίας ΕΛΑΦΡΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ & ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΠΕ με χρήση ΚΥΛΙΚΕΙΟ ΜΠΑΡ ΕΝΤΟΣ ΞΕΝΩΝΑ που βρίσκεται στη ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

2     Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της κ. ΜΠΑΪΡΑΜΗ ΝΙΚΗΣ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ με χρήση ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ που βρίσκεται στη ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

3     Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της εταιρίας Κ.ΘΕΟΔΩΡΟΥ-Κ.ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ Ε.Π.Ε. με χρήση ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ - ΜΠΑΡ που βρίσκεται στην ΠΟΡΤΑΡΙΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

4     Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της εταιρίας Κ.ΘΕΟΔΩΡΟΥ-Κ.ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ Ε.Π.Ε. με χρήση ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ (ΕΝΤΟΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΠΟΡΤΑΡΙΑ) που βρίσκεται στην ΠΟΡΤΑΡΙΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

5     Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΓΡΙΒΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ)-από αναβολή υπ' αριθ.77/2016 απόφαση-.
6     Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ)-από αναβολή υπ' αριθ.78/2016 απόφαση-.
7     Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΠΙΠΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.)-από αναβολή υπ' αριθ.79/2016 απόφαση-.

8     Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΧΑΤΖΗΕΦΡΑΙΜΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ) -από αναβολή υπ' αριθ.80/2016 απόφαση-.

9     Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΧΑΤΖΗΕΦΡΑΙΜΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ) - από αναβολή υπ' αριθ.81/2016 απόφαση-.

10    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΑΔΑΜΑΣΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.) -από αναβολή υπ' αριθ.82/2016 απόφαση-.

11    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ  ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ) -από αναβολή υπ' αριθ.84/2015 απόφαση-.

12    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ) από αναβολή υπ' αριθ.85/2016 απόφαση-.

13    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΒΟΔΕΝΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ)-από αναβολή υπ' αριθ.86/2016 απόφαση-.

14    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ)-από αναβολή υπ' αριθ.87/2016 απόφαση-.

15    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΜΕΜΑ ELTON του IBRAHIM).

16    Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στη Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου.

17    Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στη Δ.Ε. Βόλου, στην οδό Κασσαβέτη και Κωνσταντά.

18    Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στη Δ.Ε. Βόλου, στην οδό Ιωλκού και Κωνσταντά.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

19    Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Κυπαρισσιού) επί της οδού Δήμητρας αρ.9, κατόπιν αίτησης του κ. Μακρή Γεωργίου.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

20    Τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ.1192 στη συνοικία της Νεάπολης της Δημοτικής Ενότητας Βόλου του Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

21    Γνωμοδότηση επί των προτάσεων για την εύρυθμη λειτουργία  των αστικών γραμμών 1,3, 15 και  συναφείς  ρυθμίσεις κυκλοφορίας και στάθμευσης στην περιοχή ¨Αναύρου".

22    Κρίση αιτημάτων για τη διέλευση ζωήλατων οχημάτων από οδούς της πόλης.

23    Κρίση αιτήματος για μεταφορά θέσης στάσης οχημάτων από την οδό Ηπείρου σε νέα θέση εκ περιτροπής στην οδό Σόλωνος, βόρεια της διασταύρωσης με την οδό Ιάσονος, στον Βόλο.

24    Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Μονοδρόμηση τμήματος της οδού Αγ. Βασιλείου, παραχώρηση προτεραιότητας και απαγόρευση στάσης και στάθμευσης (επικαιροποίηση της υπ' αριθ.455/2015 κανονιστικής απόφασης Δ.Σ. Δήμου Βόλου).

25    Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Αντιδρόμηση τμήματος της οδού Σύρου στη Νέα Ιωνία, μεταξύ των οδών Εθνικών Αγώνων και Μαιάνδρου, με κίνηση από την πρώτη προς τη δεύτερη.

26    Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός προτεραιότητας της οδού Μακρυγιάννη έναντι της οδού Κουντουριώτου.

27    Λήψη απόφασης για τον καθορισμό μιας (1) θέσης στάθμευσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Π. Μελά βορειοδυτικά της διασταύρωσης με την οδό Ερμού, στον Βόλο.

28    Λήψη απόφασης για τον καθορισμό μιας (1) θέσης στάθμευσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Τοπάλη έναντι του αρ. 2, μεταξύ Αργοναυτών και Ιάσονος,  στον Βόλο.

Η Πρόεδρος της

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής