9Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  22/3/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 9η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής , η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Ορθή επανάληψη Πρακτικό Α΄ φάσης ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΔΙΕΘΝΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «Προμήθεια & εγκατάσταση εξοπλισμού γωνιών ανακύκλωσης στο Δήμο Βόλου» συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 1.157.044,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ σε συμμόρφωση με την 12/ΠΣ/2024 Πράξη της Υπηρεσίας Επιτρόπου Π.Ε. Μαγνησίας, σχετικά με την τεκμηρίωση της βαθμολογίας των συμμετεχόντων οικονομικών φορέων.

2.  Υποβολή Πρακτικού για την έγκριση Α΄+ Β’ Φάση για τη Ναυαγοσωστική κάλυψη πολυσύχναστων παραλιών και Υποστήριξη ακτών βραβευμένων με Γαλάζια σημαία –μη πολυσύχναστων – με υπεύθυνους ακτής και οριοθέτηση τους εντός των ορίων του Δήμου Βόλου έτους 2024.

3.  Έγκριση της προσφυγής στη διαδικασία με διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση για την  «Παροχή Υπηρεσιών Φύλαξης του Ξενώνα Φιλοξενίας Γυναικών, θυμάτων βίας του Δήμου Βόλου» σε δεκαεξάωρη  βάση καθημερινώς από Δευτέρα ως Παρασκευή και είκοσι τέσσερις (24) ώρες τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες για το χρονικό διάστημα από 1-4-2024 έως 30-4-2024, σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ.2 εδαφ. γ του Ν. 4412/16 και την παρ.1 περ.β του άρθρου 2 του 4782/2021 και μέχρι την ολοκλήρωση των διαδικασιών πρόσληψης και ανάληψης υπηρεσίας του προσωπικού με σύμβαση Ι.Δ.Ο.Χ. ειδικότητας Φυλάκων ΔΕ.

4.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων και εισπραχθέντων χρηματικών ποσών .

5. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την υπηρεσία «Αφή κανδηλιών και καθαριότητας μνημάτων στο Κοιμητήριο “Κούκος” της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων του Δήμου Βόλου», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 89.991,76€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμπληρωματικών διορθώσεων στην μελέτη του σχεδίου όρων διακήρυξης,  όπως αυτή εγκρίθηκε με την υπ΄αριθ. 116/2024 Απόφαση Δημοτικής Επιτροπής.

7. Ανάκληση της υπ’ αριθ. 155/2024 Απόφασης της Δημοτικής Επιτροπής και λήψης νέας σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού ηλεκτρονικού  διαγωνισμού, για την παροχή υπηρεσιών περισυλλογής-ημερήσιας φιλοξενίας-φροντίδας, καθαριότητας, επανένταξης και τροφοδοσίας ταϊστρών αδέσποτων ζώων συντροφιάς (σκυλιών) των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου Βόλου, διάρκειας δώδεκα μηνών, ενδεικτικού προϋπολογισμού 127.968,00 συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ.

8.  Λήψη απόφασης για την κατάρτιση όρων διακήρυξης για εκμίσθωση διαμερίσματος κληροδοτήματος «Απόστολου Αλεξ. Δράκου» που βρίσκεται στον πέμπτο όροφο πολυκατοικίας επί της οδού Κωνσταντά 88 στο Βόλο.

9.  Υποβολή εισήγησης Επιτροπής Διαγωνισμού επί αιτήματος επιστροφής εγγυητικής επιστολής συμμετοχής προσφέροντα στο διαγωνισμό του έργου «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ».

10.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023».

11.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΕΡΓΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023».

12.  ΕΓΚΡΙΣΗ  2ης ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΛΚΥΟΝΗ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

13.  ΕΓΚΡΙΣΗ  2ης  ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

14.  ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφικό Σταθμό Γ’ Ν. Ιωνίας για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

15.  ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφικό Σταθμό Αγριά για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

16.  ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφικό Σταθμό Ιάσων για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

17. Υποβολή εισήγησης για την έγκριση υποβολής πρότασης χρηματοδότησης της πράξης «Μελέτες αντιπλημμυρικής θωράκισης και αποκατάσταση υποδομών μετά τις πλημμύρες Daniel και Elias» του Δήμου Βόλου στο πλαίσιο της Πρόσκλησης του ΤΠΑ Υπουργείου Εσωτερικών με τίτλο «Πρόγραμμα φυσικών καταστροφών για τους ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού VΙ» και στον Άξονα Προτεραιότητας 2.4 «Πρόληψη και διαχείριση κινδύνων».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

18. Λήψη απόφασης υποβολή πρακτικού  εξέτασης του αιτήματος της αναδόχου εταιρείας COMITECH Α.Ε για την παράταση του συμβατικού χρόνου του έργου με τίτλο iArea – Ανάπτυξη Ολοκληρωμένης Ψηφιακής Διαδραστικής Εφαρμογής Κινητών Συσκευών για την Προβολή των Τοπικών Φυσικών και Πολιτιστικών Τουριστικών Πόρων της Περιοχής του Δήμου Βόλου¨, κατά δύο (2) μήνες».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

19. Εγκριση άσκησης έφεσης κατά της αρ. 115/2012 αποφάσεως του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

20.  Λήψη απόφασης για την  "Προέγκριση δαπανών τμήματος Μουσικής της Διεύθυνσης Πολιτισμού και Μουσείων".

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ