9Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 3/4/2015

Η προγραμματισμένη για την Τρίτη, 7 Απριλίου 2015 και ώρα 13:30, 9η ΤΑΚΤΙΚΗ  Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 8 Απριλίου 2015 και ώρα 13:00 στον ίδιο χώρο και με τα αυτά θέματα ημερήσιας διάταξης, ήτοι:

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
1. Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. του ΤΣΙΑΝΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ με χρήση ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΓΕΥΜΑΤΟΣ που βρίσκεται στην ΠΟΡΤΑΡΙΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
2. Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. του ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ με χρήση ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝΑΨΥΧΗΣ που βρίσκεται στη ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
3. Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. του ΜΠΑΪΡΑΜΗ ΝΙΚΗ με χρήση ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ που βρίσκεται στη ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
4. Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. του ΑΛΗΔΡΟΜΙΤΗ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ με χρήση ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ-ΜΠΑΡ που βρίσκεται στην ΠΟΡΤΑΡΙΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
5. Επιβολή προστίμου για την αυθαίρετη κοπή αυτοφυούς Συκιάς στην οδό Ρόδων, στην Κριθαριά της Δ.Ε. Νέα Αγχιάλου, κατόπιν καταγγελίας.
6. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Πεύκο) που βρίσκεται επί του πεζοδρομίου της οδού 54ου Συντάγματος Ελλάς αρ.142, κατόπιν αίτησης Ζηνοβίας Καρασάββα.
7. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Καλλωπιστική Δαμασκηνιά) που βρίσκεται επί του πεζοδρομίου της οδού Περραιβού αρ.35κατόπιν αίτησης Κων/νου Φλαμπούρη.
8. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Πλάτανος) που βρίσκεται στον αύλειο χώρο του Παιδικού Σταθμού Αγριάς, κατόπιν αίτησης της Δ/νσης Εκπαίδευσης.
9. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Πεύκο) που βρίσκεται στον προαύλιο χώρο του Ιερού Ναού του Αγίου Γεωργίου στην Αγχίαλο κατόπιν αίτησης της Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου-αναβολή υπ' αριθ.55/2015 απόφαση-.
10. Λήψη απόφασης για την κοπή τριών δέντρων (Πεύκα) που βρίσκονται στον αύλειο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Λαυρεντίου κατόπιν απόφασης της Τοπικής Κοινότητας Αγίου Λαυρεντίου.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
11. «Προέγκριση για ίδρυση καταστήματος με χρήση ¨αναψυκτήριο-πρατήριο άρτου¨, εντός του οικισμού Κάτω Λεχωνίων της Τ.Κ. Λεχωνίων της Δ.Ε. Αρτέμιδας του Δήμου Βόλου».
12. Λήψη απόφασης επί της Α΄ φάσης Μελέτης Σχεδίου Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτής Πόλης (ΣΧΟΟΑΠ) Δ.Ε. Μακρινίτσας (πρώην Κοινότητα Μακρινίτσας Ν. Μαγνησίας).
13. Λήψη απόφασης για την έγκριση πρωτοκόλλου διοικητικής αποβολής αχρήστευσης απορροφητικού βόθρου σε Κοινοτικό δρόμο στην Κριθαριά.
14. Γνωμοδότηση για την τοποθέτηση σταθμού βάσης και κεραίας κινητής τηλεφωνίας στη θέση «Προφήτης Ηλίας» της Τοπικής Κοινότητας Σέσκλου, Δημοτικής Ενότητας Αισωνίας του Δήμου Βόλου, κατόπιν αίτησης της εταιρείας COSMOTE-ΚΙΝΗΤΕΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ
15. Γνωμοδότηση για την τοποθέτηση σταθμού βάσης και κεραίας κινητής τηλεφωνίας στη θέση «Μεγαβούνι» της Τοπικής Κοινότητας Γλαφυρών, Δημοτικής Ενότητας Νέας Ιωνίας του Δήμου Βόλου, κατόπιν αίτησης της εταιρείας WIND-ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε.Β.Ε.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΩΝ
16. Αποζημίωση ιδιοκτησιών για την επέκταση του Κοιμητηρίου του Δήμου Βόλου, στη θέση ¨Κούκος¨.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
17. Λήψη απόφασης για την τοποθέτηση κινητής πινακίδας πληροφόρησης του κοινού στη Δημοτική Ενότητα Μακρινίτσας.
18. Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης οχήματοςΑΜΕΑ στην οδό Ικονίου, στη Ν. Ιωνία.
19. Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Βλαχογιάννη, στον Βόλο.

Η Πρόεδρος της
Επιτροπής Ποιότητας Ζωής