9Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  26/2/2021

Σας προσκαλούμε στην 9η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια περιφοράς την Τετάρτη, 3 Μαρτίου 2021 και ώρα 12:00 και λήξης 12:15 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα κάτωθι θέματα ημερήσιας διάταξης.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktikadb@volos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης, (σύμφωνα με την από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020), άρθρο 10 «Κατεπείγουσες διατάξεις για την λειτουργία των Δήμων και Περιφερειών κατά τη διάρκεια της λήψης μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19»), την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών και την με αριθμό 426/13-11-2020 (ΑΔΑ: 6ΩΚΛ46ΜΤΛ6-ΥΔ4) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

2     Λήψη απόφασης για την υποχρεωτική αναμόρφωση των οικονομικών στόχων του Ο.Π.Δ. του Δήμου Βόλου έτους 2021.

3     Αποτύπωση των μη νόμιμων και μη κανονικών δαπανών στο Δημόσιο Λογιστικό (Μητρώο Δεσμεύσεων) και στη Γενική Λογιστική του Δήμου Βόλου.

4     Λήψη απόφασης σχετικά με την «Σύσταση και ορισμό υπολόγων υπαλλήλων διαχειριστών Πάγιας Προκαταβολής του Δήμου  Βόλου για το έτος 2021».

5     Υποβολή Γ' Πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου  του ανοικτού δημοσίου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Παροχή υπηρεσιών προγραμμάτων πληροφορικής του Δήμου Βόλου για τα οικονομικά έτη 2021 και 2022».

6     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού, για το «Βοτάνισμα εντός πολεοδομικού συγκροτήματος Βόλου - Νέας Ιωνίας & Βοτάνισμα περιαστικών δασών και περιαστικού πρασίνου Δήμου Βόλου».

7     Λήψη απόφασης σχετικά με τoν «Αποδοχή ορισμού συμβολαιογράφου για τη σύνταξη πράξης ανταλλαγής του    δημοτικού οικοπέδου, που βρίσκεται στο Ο.Τ. 253 (Τενέδου-Μακεδονίας-Χρ.Λούλη-Μαγνησίας), εμβαδού 94,53 τμ  στη Νέα Ιωνία με  οικόπεδο εμβαδού 112,97 τμ με ισόγεια οικία εμβαδού 56,94 τμ, που βρίσκεται στο Ο.Τ. 273 στην οδό Κρήτης 13 στη Νέα Ιωνία σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 190 του Δημοτικού και κοινοτικού κώδικα (Ν. 3463/06)».

8     Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου "Διαμόρφωση πλατείας στην Νέα Αγχιάλο (περιοχή Αλωνάκι)".

9     Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξαρτημάτων για την επισκευή του ανελκυστήρα (2/ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ) στο Κτίριο Σπίρερ».

10    Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια καθιστικών (παγκάκια) κοινοχρήστων χώρων".

11    Έγκριση μελέτης με τίτλο “Συντήρηση και επισκευή στέγης του κτιρίου Τοπικής Κοινότητας Κατωχωρίου Δ.Ε. Πορταριάς”.

12    Παράταση του καθαρού χρόνου εκπόνησης της  μελέτης κατά (2) δύο μήνες,  της σύμβασης  με τίτλο «ΜΟΥΣΕΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΘΕΣΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ.».

13    Λήψη απόφασης  για την έγκριση του 1ου Συγκριτικού Πίνακα της σύμβασης  με τίτλο «ΜΟΥΣΕΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΘΕΣΙΑΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

14    Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις και παγετός λόγω Μήδειας από 11-2 έως 15-2-2021).

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

15    Έγκριση απολογισμού του Δημοτικού Κοινωνικού Παντοπωλείου για το διάστημα από 1-7-2020 μέχρι και 31-12-2020.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

16    Χορήγηση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας της υπηρεσίας με τίτλο: «Καταγραφή  ρυθμιστικής σήμανσης  και επικαιροποίηση της βάσης δεδομένων του Δήμου Βόλου για την πόλη του Βόλου στην περιοχή μεταξύ της Περιφερειακής Οδού, Αναύρου και Κραυσίδωνα» συνολικού συμβατικού προϋπολογισμού 32.225,02€ (συμπεριλαμβανομένου  Φ.Π.Α.).

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 3 Μάρτιος, 2021