9Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ17/3/2016

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 9η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Προγραμματισμός σύναψης συμβάσεων μίσθωσης έργου για το έτος 2016.

2. Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης υπηρεσιακών στελεχών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

3. Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.

4. Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ

5. Λήψη απόφασης σχετικά με την κατανομή και απόδοση επιχορήγησης λειτουργικών δαπανών α' δόσης έτους 2016.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

6. Λήψη απόφασης έγκρισης διαδικασιών κάλυψης καθημερινών αναγκών και εργασιακής επανένταξης του πρώτου και δεύτερου πυλώνα του σχεδίου "Παροχή υπηρεσιών στέγασης, κοινωνικής φροντίδας και εργασιακής επανένταξης" του προγράμματος "ΣΤΕΓΑΣΗ και ΕΠΑΝΕΝΤΑΞΗ".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

7. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος παροχής υπηρεσιών ΙΝΤΕΡΝΕΤ (κα Αλεξάνδρου-Μπάρδα Μαρία).
8. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού λαϊκών αγορών (Zacaj Eriselda του Yzedin).

9. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού λαϊκών αγορών (Mohammad Akram του Fateh).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

10. Λήψη απόφασης για την έγκριση της εκκαθάρισης του έργου "Πολυώροφο κτίριο στάθμευσης αυτοκινήτων στη διασταύρωση των οδών Δημητριάδος-Φιλελλήνων".

11. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου "Συντήρηση μεταλλικών στεγών αθλητικών εγκαταστάσεων (κολυμβητήρια-γυμναστήρια)", προϋπολογισμού 50.000,00€.

12. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου "Κατασκευή νέων οδών στο Δήμο Βόλου", προϋπολογισμού 150.000,00€.

13. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Αναβάθμιση και επέκταση δημοτικού φωτισμού".

14. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου Α.Π.Ε. το έργου "Αποκατάσταση ζημιών δικτύων δημοτικού φωτισμού έτους 2015".

15. Λήψη απόφασης έγκρισης του 2ου Α.Π.Ε. του έργου "Προμήθεια και τοποθέτηση ελαστικών ταπήτων στις ισόπεδες διαβάσεις των οδών Αλαμάνας, Ζάχου και Μπότσαρη με τις γραμμές του ΟΣΕ" Δήμου Βόλου.

16. Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας του έργου "Βελτίωση υφιστάμενων ποδηλατοδρόμων".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

17Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση ΙΔΟΧ δίμηνης διάρκειας της Διεύθυνσης Καθαριότητας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

18. Λήψη απόφασης σχετικά με την αγορά οικογενειακού τάφου.

19. Λήψη απόφασης έγκρισης διενέργειας διαγωνισμού για την προμήθεια ενός καινούργιου πετρελαιοκίνητου ημιφορτηγού αυτοκινήτου με ανατροπή, ανοικτού τύπου, ωφέλιμου φορτίου 1,7 τόνων της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων του Δήμου Βόλου, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 42.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

20. Λήψη απόφασης για την ένταξη του κοιμητηρίου “Ταξιαρχών” Βόλου - Ν.Ιωνίας στις Πολιτιστικές Διαδρομές των Ευρωπαϊκών Κοιμητηρίων.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου