9Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  5/6/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 9η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί, δια ζώσης, κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το άρθρο 10 της από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020) και την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, την Τετάρτη 10 Ιουνίου 2020 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.   Λήψη απόφασης σχετικά με την παραχώρηση αίθουσας του κτιρίου του πρώην Δημαρχείου Αγριάς, για διεξαγωγή αγώνων του σκακιστικού τμήματος του Α.Ο. Αγριάς "Άθλος". (απόφαση 8/2020 συμβουλίου Κοινότητας Αγριάς)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

2.   Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2020.(απόφαση Ο.Ε.)

3.   Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

4.  Ανάκληση της αριθμ. 174/2020 απόφασης Δ.Σ. και λήψη νέας απόφασης για ανανέωση της μισθωτικής σύμβασης για ένα ελαιοπερίβολο, ιδιοκτησίας κληροδοτήματος «Κων/νου Μουρογιάννη» (υπέρ Άνω Λεχωνίων).

5.  Λήψη απόφασης για τον τρόπο καταβολής του μισθώματος που αφορά στη σύμβαση μίσθωσης των δύο καταστημάτων στη μικρή κάτω Πλατεία στην είσοδο της κεντρικής πλατείας στη Μακρινίτσα.

6.  Τροποποίηση της αριθμ. 719/2019 απόφασης Δ.Σ., σχετικά με τον καθορισμό του τρόπου καταβολής των τελών κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2020.

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Απαλλαγή των επιχειρήσεων με έδρα τον Δήμο Βόλου, οι οποίες διακόπτουν υποχρεωτικά τη λειτουργία τους, λόγω μέτρων αποτροπής διασποράς του κορωνοιού, από αναλογούντα τέλη Καθαριότητας και Φωτισμού, για το χρονικό διάστημα που ισχύουν οι περιορισμοί. (ΦΕΚ Α’ 68/20.03.2020)».

8.  Λήψη απόφασης περί έγκρισης τροποποίησης σύμβασης με τίτλο: «Ναυαγοσωστική κάλυψη πολυσύχναστων παραλιών Δήμου Βόλου και Υπεύθυνων ακτών βραβευμένων με Γαλάζια σημαία μη πολυσύχναστων παραλιών του Δήμου Βόλου έτους 2020», όσον αφορά την έναρξη της χρονικής περιόδου και του ωραρίου των ναυαγοσωστών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

9.   Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών βιολογικών προϊόντων. (ΜΑΡΙΑ ΑΛΕΞΙΟΥ)

10.  Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών . (ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ)

11.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή πωλητή λαϊκών αγορών. (ΠΟΛΥΖΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ)

12.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή επαγγελματία πωλητή λαϊκών αγορών. (ΠΙΠΕΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

13.    Λήψη απόφασης για την 5η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2020.

14.  Τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 94/2020 απόφασης του Δ.Σ. Βόλου, ως προς τον κωδικό πίστωσης K.A του δημοτικού προϋπολογισμού για το έτος 2020 του έργου «Συντήρηση Αγροτικής Οδοποιίας έτους 2020».

15.   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής οριστικής παραλαβής του έργου "Δημιουργία Παιδικής Χαράς στην Τ.Κ. Κάτω Λεχωνίων Δ.Ε. Αρτέμιδας".

16.   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής οριστικής παραλαβής του έργου "Δημιουργία Παιδικής Χαράς στο Διμήνι Δ.Ε. Αισωνίας".

17.   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής οριστικής παραλαβής του έργου "Κατασκευή Συνθετικού Χλοοτάπητα και Εξωραϊσμός του Αθλητικού Κέντρου "Όλγα Βασδέκη"".

18.   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου - Ν.Ιωνίας έτους 2017".

19.   Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Επέκταση Δημοτικού Φωτισμού έτους 2017".

20.   Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Αποκατάσταση Ζημιών Δικτύων Δημοτικού Φωτισμού έτους 2017".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

21.   Λήψη απόφασης περί χορήγησης παράτασης της υπηρεσίας "Επιχειρησιακό Σχέδιο εγκατάστασης και λειτουργίας Συστήματος Ελεγχόμενης Στάθμευσης Δήμου Βόλου".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

22.  Λήψη απόφασης περί πρόσληψης προσωπικού με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, δίμηνης διάρκειας, για την αντιμετώπιση κατεπειγουσών, εποχικών ή πρόσκαιρων αναγκών της Διεύθυνσης Πρασίνου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

23.  Λήψη απόφασης για την εκποίηση - ανακύκλωση εγκαταλελειμμένων οχημάτων.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

24.   Έγκριση της υπ' αριθμ. 49/2020 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., που αφορά στην πρόσθετη χρηματοδότηση του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., στο πλαίσιο της Προγραμματικής Σύμβασης 2018 - 2020.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου