23Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 19/7/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 23η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τετάρτη, 24 Ιουλίου 2024 και ώρα 12:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Έγκριση της υπ’ αριθμ. 23/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Κάτω Λεχωνίων, αναφορικά με την παραχώρηση χώρων στη Δημοκρατική Εκπολιτιστική Κίνηση Κάτω Λεχωνίων.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

2. Λήψη απόφασης για την 18η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

3. Λήψη απόφασης περί αποδοχής οφειλής και τρόπος αποπληρωμής του, προς Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Θεσσαλίας από το Δήμο Βόλου για κατανάλωση ρεύματος συνολικού ποσού 1.694,63€ που αφορά το χρονικό διάστημα από τον Μάιο 2019 έως και Ιούλιο 2019.

4. Λήψη απόφασης εκμίσθωσης χώρου για τη διοργάνωση της Γιορτής Κρασιού στη Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου.

5. Λήψη απόφασης περί μείωσης μισθώματος δημοτικού ακινήτου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

6. Λήψη απόφασης για την 6η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

7. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου - Ν.Ιωνίας έτους 2021".

8. Λήψη απόφασης έγκρισης της υπεργολαβίας κατά την εκτέλεση του έργου: «Δημιουργία Μουσείου για την αξιοποίηση της Αργούς».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

9. Λήψη απόφασης για την καταστροφή αντικειμένων που δεν έχουν καμία αξία (άρθρο 199, παρ.6 του Ν.3463/2006), της Διεύθυνσης Προγραμματισμού.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

10. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χρήσης αυτοκινήτου μεταφοράς ΑμεΑ, χρώματος λευκό, μάρκας Mercedes-Βenz, μοντέλου 906AC 35 στο ΚΔΑΠμεΑ Βόλου.

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

11. Λήψη απόφασης για την προσθήκη προσωνυμίας στο ΕΠΑ.Λ. Αγριάς.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

12. Λήψη απόφασης επί του θέματος "Εξώδικος συμβιβασμός για την καταβολή αποζημίωσης λόγω ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης ιδιοκτησίας Δενελάβα Γεωργίου στην περιοχή Νέες Παγασές του Δήμου Βόλου". (απόφαση 638/2024 Δ.Ε.)

13. Τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 49/2024 απόφασης Δ.Σ. και λήψη νέας για τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής υπηρεσιών της Διεύθυνσης Υπηρεσίας Δόμησης.

14. Τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 50/2024 απόφασης Δ.Σ. και λήψη νέας για τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Υπηρεσίας Δόμησης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

15. Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου στο πεζοδρόμιο επί της οδού Ιατρίδη 35 στο Δήμο Βόλου. (απόφαση 619/2024 Δ.Ε.)

16. Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου στο πεζοδρόμιο επί της οδού Εθνικής Αντιστάσεως 71 στο Δήμο Βόλου. (απόφαση 620/2024 Δ.Ε.)

17. Λήψη απόφασης για την κοπή πέντε δένδρων στον υπό κατασκευή κόμβο Βενιζέλου-Δοξοπούλου στην Δ.Ε. Νέας Ιωνίας. (απόφαση 637/2024 Δ.Ε.)

18. Λήψη απόφασης για την κοπή δύο δένδρων τα οποία βρίσκονται επί του πεζοδρομίου της οδού Δον Δαλεζίου 12 στο Δήμο Βόλου. (απόφαση Δ.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

19. Λήψη απόφασης απ' ευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων για τον καθαρισμό-απομάκρυνση ανεξέλεγκτης βιομάζας και χωματερών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

20. Λήψη απόφασης έγκρισης αιτημάτων παραχώρησης δομών της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού και Μουσείων, Αυγούστου - Σεπτεμβρίου 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

21. Τροποποίηση της υπ' αριθμ. 103/2024 απόφασης Δ.Σ., σχετικά με την συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής υπηρεσιών της Διεύθυνσης Αθλητισμού, για το έτος 2024 (σύμφωνα με τον Ν. 4412/2016 και τον Ν.5013/2023).

22. Λήψη απόφασης έγκρισης παραχώρησης εγκαταστάσεων της Αντιδημαρχίας Αθλητισμού και Εθελοντισμού.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου