ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 46ΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

ΒΟΛΟΣ  21/7/2022

Αρ. Πρωτ. :   54756

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 46η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 25 Ιουλίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών της Γκαζούνη Αγορής του Κων/νου.(αριθμ.πρωτ.53606/18-07-2022)

3. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών (αριθμ. πρωτ.48096/29-06-2022).

4. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (αριθμ. πρωτ.53602/18-07-2022).

5. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (αριθμ. πρωτ.53605/18-07-2022).

6. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών του Χαμονικολάου Αθανάσιου του Δημητρίου (αριθμ. πρωτ.54791/21-07-2022).

7. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών του CITY NEWS A.E (αριθμ. πρωτ.54790/21-07-2022).

8. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (αριθμ. πρωτ.54708/21-07-2022).

9. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (αριθμ. πρωτ.54706/21-07-2022).

10. Λήψη απόφασης σχετικά με τoν αποδοχή ορισμού συμβολαιογράφου για τη σύνταξη πράξης αγοράς όμορου ακινήτου στο Κοιμητήριο «Κούκος», που βρίσκεται εκτός ορίων οικισμού Μελισσατίκων της Δ.Ε. Ν.Ιωνίας Δήμου Βόλου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 191 του Δημοτικού και Κοινοτικού κώδικα Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 20 παρ. 12 του Ν.3731/2008

11. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την υπηρεσία «Εργασίες ταφών-εκταφών στα Κοιμητήρια της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων και των Περιφερειακών Κοιμητηρίων των Δ.Ε. του Δήμου Βόλου», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 89.937,20€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

12. Λήψη απόφασης κατάρτισης όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση έκτασης 500 τ.μ. στη θέση «Αλυκόπετρα» της Τοπικής Κοινότητας Δράκειας, Δ.Ε. Αγριάς, για την εγκατάσταση σταθμού βάσης κινητής τηλεφωνίας.

13. Λήψη απόφασης αναφορικά με την υποβολή πρακτικού ΙΙ ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης των προσωρινών αναδόχων για τον διεθνή ανοικτό διαγωνισμό (άνω των ορίων), μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα, από οικονομική άποψη, προσφορά, αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: ¨ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ¨, προϋπολογισμού 439.131,12€ (με Φ.Π.Α).

14. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση συνθετικού χλοοτάπητα».

15. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΣΤΗ Σ.Υ.Δ ΑΓΡΙΑΣ(ΠΑΙΔΟΠΟΛΗ)».

16.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες αποκατάστασης του μνημείου της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου».

17. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο «Ενοικίαση φορητών κλιματιστικών στο κτίριο Σκενδεράνη».

18. Λήψη απόφασης έγκρισης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΟΔΩΝ ΕΤΟΥΣ 2020».

19. Λήψη απόφασης για την παράταση χρόνου ισχύος προσφορών διαγωνισμού έργων.

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

20. Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω καθαρισμού ανεξέλεγκτων χωματερών.

21. Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, τετράμηνης διάρκειας, για την αντιμετώπιση κατεπειγουσών, εποχικών ή πρόσκαιρων αναγκών.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

22. Λήψη απόφασης επί του θέματος “Εξώδικος συμβιβασμός καθορισμού τιμής μονάδας της μετατροπής εισφοράς γης σε χρήμα στο Ο.Τ. 277, εντός της 7/1994 κυρωμένης πράξης εφαρμογής, περιοχής Νέων Παγασών του Δήμου Βόλου”.

23. Λήψη απόφασης επί του θέματος “Εξώδικος συμβιβασμός καθορισμού τιμής μονάδας οφειλής από πράξη αναλογισμού, λόγω ρυμοτόμησης εκτάσεων, εντός της 7/1994 πράξης εφαρμογής, περιοχής Νέων Παγασών του Δήμου Βόλου”.

24. Λήψη απόφασης επί του θέματος “Εξώδικος συμβιβασμός καθορισμού τιμής μονάδας της μετατροπής εισφοράς γης σε χρήμα στο Ο.Τ. Γ491, εντός της 1/1989 κυρωμένης πράξης εφαρμογής, περιοχής Αγίου Σπυρίδωνα της Δ.Ε. Ν. Ιωνίας του Δήμου Βόλου”.

25. Λήψη απόφασης επί του θέματος “Εξώδικος συμβιβασμός συμψηφισμού για την καταβολή αποζημίωσης λόγω ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης ιδιοκτησίας Χαρμάνη Γεωργίου στις Βόρειες Συνοικίες του Δήμου Βόλου με την οφειλή προς τον Δήμο Βόλου λόγω εισφοράς σε χρήμα”.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

26. Λήψη απόφασης αποδοχής χρηματοδότησης για την «Εκπόνηση Σχεδίου Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων (Σ.Φ.Η.Ο) στο Δήμο Βόλου», στο πλαίσιο του Άξονα Προτεραιότητας 4, «Σχέδια Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων», του Πράσινου Ταμείου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

27. Λήψη απόφασης για την έγκριση της μελέτης "Προμήθεια και εγκατάσταση έξυπνου συστήματος διαχείρισης κυκλοφορίας & φωτεινής σηματοδότησης στο Δήμο Βόλου".

28. Λήψη απόφασης για την έγκριση της μελέτης "Δημιουργία υπερυψωμένων πεζοδιαβάσεων και διαμόρφωση δύο νέων κυκλικών κόμβων στο Δήμο Βόλου".

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 25 Ιούλιος, 2022