24Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 24/10/2013

ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 24η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2013 και ώρα 17:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
1. Ενημέρωση του Δημοτικού Συμβουλίου από τον κ. Δήμαρχο.
2. Λήψη απόφασης για την έγκριση Σχεδίου του Τεχνικού Προγράμματος του Δήμου Βόλου για το έτος 2014.
3. Λήψη απόφασης έγκρισης Προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2014 του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού, Αθλητισμού και Πολιτισμού - ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. - ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.).
4. Λήψη απόφασης έγκρισης Προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2014, της Κοινωφελούς Επιχείρησης Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης – Δημοτικό Ινστιτούτο
Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚΠΑ – ΔΙΕΚ) Δήμου Βόλου.
5. Λήψη απόφασης έγκρισης Προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2014 του Μουσείου Αλεξάνδρου Κ.Δάμτσα Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
6. Λήψη απόφασης καθορισμού τελών καθαριότητας και φωτισμού.
7. Λήψη απόφασης καθορισμού τελών χρήσης κοινοχρήστων χώρων.
8. Λήψη απόφασης καθορισμού δημοτικού φόρου ηλεκτροδοτούμενων χώρων.
9. Λήψη απόφασης καθορισμού τελών και δικαιωμάτων δημοτικών κοιμητηρίων.
10. Λήψη απόφασης επιβολής τέλους χρήσης κοινοχρήστου χώρου περιπτέρων.
11. Λήψη απόφασης καθορισμού τελών διαφήμισης.
12. Λήψη απόφασης καθορισμού δικαιώματος βοσκής.
13. Διατήρηση σε ισχύ των αποφάσεων επιβολής φόρων και τελών των Δημοτικών Συμβουλίων των τέως Δήμων Πορταριάς, Ν.Αγχιάλου και Αγριάς.
14. Λήψη απόφασης έγκρισης προμήθειας με απευθείας ανάθεση, μετά από άγονο δημόσιο ανοικτό μειοδοτικό διαγωνισμό, τροφίμων για τις ανάγκες των δομών του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ, της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ, του Δήμου Βόλου, της ΣΥΔ και του Ξενώνα Φιλοξενίας Κακοποιημένων Γυναικών, έως το τέλος του έτους 2013.
15. Λήψη απόφασης εκκίνησης διαγωνισμού για τη διενέργεια προμήθειας ελαστικών των οχημάτων του Δήμου, ενδεικτικού προϋπολογισμού 25.000,00€.
16. Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για διάφορες εκδηλώσεις του Δήμου.
17. Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών του Δήμου.
18. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χρήσης δημοτικών αιθουσών στον Φιλοπρόοδο Σύλλογο Νέας Αγχιάλου.
19. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χρήσης δημοτικού χώρου της Νέας Αγχιάλου στην Εταιρεία Κοινωνικής Άθλησης (Ε.Κ.Α.).
20. Λήψη απόφασης παράτασης μίσθωσης ιδιωτικού κτιρίου στο οποίο στεγάζεται το 2ο Νηπιαγωγείο Νέας Αγχιάλου.
21. Λήψη απόφασης λύσης μισθωτικής σχέσης δημοτικού ακινήτου στο κεντρικό πάρκινγκ της Τοπικής Κοινότητας Άλλης Μεριάς.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
22. Λήψη απόφασης έκδοσης δυο εγγυητικών επιστολών καλής εκτέλεσης για την "Υπογραφή σύμβασης στο πλαίσιο της 2ης πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος στο Μέτρο 41 του Τοπικού Προγράμματος Προσέγγισης "LEADER" της ΟΤΔ Εταιρείας Ανάπτυξης Πηλίου Α.Ε. (ΕΑΠ Α.Ε.) - Αναπτυξιακή Α.Ε. ΟΤΑ."

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
23. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου "Ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες για την ολοκλήρωση και λειτουργία του κτιρίου του νεκροστασίου", προϋπολογισμού 4.920,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.
24. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα (τακτοποιητικού χαρακτήρα) του έργου "Συντήρηση δρόμων Δ.Ε. Νέας Ιωνίας έτους 2012".
25. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα του έργου "Συντήρηση Δικτύου Άρδευσης Δ.Ε. Αισωνίας".
26. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα (τακτοποιητικού) του έργου "Συντήρηση αγροτικής οδοποιίας Δ.Ε.Ιωλκού έτους 2012".
27. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα του έργου "Βελτίωση Ασφαλτόστρωση Κεντρικών Τμημάτων του Οδικού Δικτύου οικ. Μαράθου".
28. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα του έργου "Φωτεινή Σηματοδότηση στις οδούς Διμηνίου, Ιωλκού και στην Πορταριά".
29. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ΑΠΕ και 1ου ΠΚΝΤΜΕ του έργου "Προστασία Βραχωδών Πρανών στη θέση άνωθεν οικίας Δουμουσιάρη Ανακασιάς".
30. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου ΑΠΕ, της 1ης Συμπληρωματικής Σύμβασης, του 1ου ΠΚΝΤΜΕ και της παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου "Βελτίωση και επέκταση κλιματισμού κτηρίου Σπίρερ".
31. Λήψη απόφασης παράτασης προθεσμίας του έργου "Μετατροπή Δημοτικού Κτιρίου (Αρχοντικό Δράκου) σε Νηπιαγωγείο Πορταριάς".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
32. Λήψη απόφασης για την κρίση ένστασης κατά της 194/2013 Α.Δ.Σ. η οποία αφορά τροποποίηση όρων δόμησης στο Ο.Τ.1148 στη συνοικία Αγίων Αναργύρων. (υπ' αριθ.418/2013 απόφαση Ε.Π.Ζ.).
33. Λήψη απόφασης επί της Α' Φάσης Μελέτης Αναθεώρησης και Επέκτασης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου (ΓΠΣ) Δήμου Ν. Αγχιάλου Ν. Μαγνησίας.(υπ' αριθ.432/2013 απόφαση Ε.Π.Ζ.).
34. Λήψη απόφασης αναγκαστικής απαλλοτρίωσης ιδιοκτησίας για τη διαπλάτυνση υφιστάμενου δημοτικού δρόμου, στο ξενοδοχείο "ΘΕΟΞΕΝΙΑ" στην Τοπική Κοινότητα Πορταριάς και ανάκληση της υπ' αριθ.166/2013 απόφασης της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής. (υπ' αριθ.435/2013 απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
35. Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων:Καθορισμός μιας (1) θέσης στάθμευσης αυτοκινήτου-λεωφορείου, δεκατριών (13) θέσεων, στην οδό Τοπάλη για την εξυπηρέτηση της μονάδας αντιμετώπισης νόσου Αλτσχάιμερ. (υπ' αριθ.438/2013 απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ
36. Λήψη απόφασης έκδοσης πράξης παραχώρησης οικογενειακού τάφου στο όνομα του αρχικού δικαιούχου Παπαδιανέλου Γεωργίου του Ευσταθίου, για την οριστική νομιμοποίηση της ανταλλαγής.

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου