25Η TAKTIKH ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  25/11/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 25η TAKTIKH Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 – την Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 18:15 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α    ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Έγκριση της υπ' αριθμ. 20/2022 απόφασης Συμβουλίου Κοινότητας Σέσκλου, αναφορικά με την εκ νέου παραχώρηση της πίστας Μότο-Κρος Σέσκλου, το διήμερο 10-11/12/2022, για την τέλεση περιφερειακού πρωταθλήματος Βορείου Ελλάδος, λόγω μετάθεσης της αρχικής ημερομηνίας, κατόπιν αιτήματος της ΜΟΤΟ.ΛΕΒ.

2.  Έγκριση απόφασης του Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου περί παραχώρησης της χρήσης χώρου επί της Ερμού με Αγ. Νικολάου στην "Κουζίνα Αλληλεγγύης Βόλου", για τη διενέργεια χριστουγεννιάτικης φιλανθρωπικής δράσης, από 19 έως 24 Δεκεμβρίου 2022.

3.  Έγκριση απόφασης του Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου περί παραχώρησης της χρήσης χώρου επί της Ερμού με Αγ. Νικολάου, για τη διενέργεια χριστουγεννιάτικης δράσης φιλανθρωπικού χαρακτήρα, προς ενίσχυση των αναγκών του Συλλόγου Γονιών Παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια «Η Φλόγα».

4.  Έγκριση απόφασης του Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου περί παραχώρησης της χρήσης χώρου επί της Ερμού με Αγ. Νικολάου, για τη διενέργεια χριστουγεννιάτικου μπαζάρ από το φιλανθρωπικό σωματείο πρωτοβάθμιας φροντίδας «Λάνασσα», υπέρ φορέων καρκινοπαθών και άλλων ασθενών σε Ελλάδα και Κύπρο, από 21 έως 24/12/2022.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

5.  Λήψη απόφασης για την 21η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2022. (απόφαση Ο.Ε.)

6.  Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση του εγγυητή στο συμφωνητικό μισθώσεως του δημοτικού καταστήματος που βρίσκεται επί της οδού Λεμάν στο δημοτικό πάρκο Νέων Παγασών, στο Ο.Τ. 157.

7.  Λήψη απόφασης για ανάθεση εργασιών επισκευής του Μουσείου «Χρυσούλα Ζώγια», ιδιοκτησίας του κληροδοτήματος «Χρυσούλα Ζώγια», που βρίσκεται στο Βόλο στην οδό Ανθίμου Γαζή με Βλαχάβα.

8.  Λήψη απόφασης για ανάθεση εργασιών επισκευής του ισόγειου καταστήματος ιδιοκτησίας του κληροδοτήματος «Θεόδωρου Παπαγεωργίου» που βρίσκεται στο Βόλο στην οδό Ροζού 14.

9.  Λήψη απόφασης για τη φύλαξη επί 24ωρου με περιπολούμενη φύλαξη (patrol) στο Μουσείο «Χρυσούλας Ζώγια» για ένα έτος επί της οδού Ανθίμου Γαζή 265 στο Βόλο.

10.  Λήψη απόφασης για την εγκατάσταση Συστήματος Ασφαλείας Πυρανίχνευσης, Εγκατάσταση Συστήματος Ασφαλείας Συναγερμού και Εγκατάσταση Συστήματος Ασφαλείας Καμερών/ Cctv στο Μουσείο «Χρυσούλας Ζώγια» επί της οδού Ανθίμου Γαζή 265 στο Βόλο.

11.  Λήψη απόφασης εκμίσθωσης δημοτικής έκτασης για κτηνοτροφική εκμετάλλευση στη θέση "Κοινή Βοσκή" Νέας Αγχιάλου.

12.  Λήψη απόφασης για την παραχώρηση δημοτικού ακινήτου στο Σωματείο «Σύλλογος Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια Η Φλόγα - Παράρτημα Μαγνησίας».

13.  Λήψη απόφασης για την έγκριση προϋπολογισμού έτους 2023 του κληροδοτήματος "Θωμά Καλούτσα". (απόφαση 959/2022 Ο.Ε.)

14.  Λήψη απόφασης για την έγκριση προϋπολογισμού έτους 2023 του κληροδοτήματος "Κων. Μουρογιάννη" (υπέρ Τ.Κ. Αγίου Βλασίου). (απόφαση 960/2022 Ο.Ε.)

15.  Λήψη απόφασης για την έγκριση προϋπολογισμού έτους 2023 του κληροδοτήματος "Κων. Μουρογιάννη" (υπέρ Τ.Κ. Άνω Λεχωνίων). (απόφαση 961/2022 Ο.Ε.)

16.  Λήψη απόφασης για την έγκριση προϋπολογισμού έτους 2023 του κληροδοτήματος "Χρυσούλα Ζώγια". (απόφαση 962/2022 Ο.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

17.  Λήψη απόφασης έγκρισης μεταβολών σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2023-2024.

18.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παραχωρήσεων σχολικών χώρων Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης.

19.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παραχωρήσεων σχολικών χώρων Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης.

20.  Λήψη απόφασης σχετικά με την αλλαγή επωνυμίας - προσθήκη προσωνυμίας του 1ου Νηπιαγωγείου Ν. Ιωνίας και του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αγριάς.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

21.  Έγκριση του Σχεδίου Τουριστικής Προβολής του Δήμου Βόλου για το έτος 2023.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

22.  Λήψη απόφασης για την 12η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2022.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

23.  Λήψη απόφασης για την έγκριση ανάθεσης εκπόνησης μελέτης με τίτλο: «Μελέτη Ανασύνταξης του Γ΄ Κεφαλαίου της Πράξης Εφαρμογής Αγίας Παρασκευής. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

24.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση της με’ αριθμό 130482/20-09-2022 Απόφασης Συντονιστή Α.Δ.Θ.Στ.Ε. (ΦΕΚ 605 Δ΄/26-09-2022) με σημειακή τροποποίηση της «Αναθεώρησης - Επέκτασης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου (Γ.Π.Σ.) του Π.Σ. Δήμου Βόλου της Π.Ε. Μαγνησίας» (ΦΕΚ 237/ΑΑΠ/4-11-2016), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα ως προς τις επιτρεπόμενες χρήσεις γης. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

25.  Λήψη απόφασης για αποζημίωση από την κυρωμένη 4/2009 Πράξη Αναλογισμού – Προσκύρωσης & Τακτοποίησης του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία Χαλύφα Ευδοκίας του Κων/νου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

26.  Λήψη απόφασης για εξοικονόμηση ενέργειας στο Δήμο Βόλου μέσω προσαρμοσμένων τηλε-ρυθμίσεων στο δίκτυο οδοφωτισμού.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

27.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης διορισμού των εκκαθαριστών της ΑΝ.Ε.ΒΟ. Α.Ε.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου