31Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

ΒΟΛΟΣ  24/11/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 31η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 19:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Έγκριση της υπ' αριθμ.63/2023 απόφασης του Συμβουλίου της Κοινότητας Βόλου, αναφορικά με την παραχώρηση της χρήσης χώρου επί της Ερμού με Αγ. Νικολάου, για τη διενέργεια χριστουγεννιάτικου μπαζάρ από τον Σύλλογο Ποντίων Φοιτητών Βόλου "Οι Αργοναύτες", στις 14 & 15 Δεκεμβρίου 2023.

2   Έγκριση της υπ' αριθμ.64/2023 απόφασης του Συμβουλίου της Κοινότητας Βόλου, αναφορικά με την παραχώρηση της χρήσης χώρου επί της Ερμού με Αγ. Νικολάου, για τη διενέργεια χριστουγεννιάτικης φιλανθρωπικής  δράσης προς τους πληγέντες παραγωγούς-οικοτέχνες-χειροτέχνες, από τον Σύλλογο Οικολογικής Γεωργίας & Χειροτεχνίας ΦΙΛΟΙΚΟ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

3.   Λήψη απόφαση για την 33η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

4.   Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ. (αριθμ.πρωτ.85889/22-11-2023)

5.   Λήψη απόφασης για τη διαγραφή οφειλών εισφοράς γης σε χρήμα Δ.Ε. Ν.Ιωνίας. (αριθμ.πρωτ.85541/21-11-2023)

6.   Λήψη απόφασης για τη δημιουργία δεσμευμένου λογαριασμού για την υλοποίηση του έργου «Αναβάθμιση δυτικού τμήματος Εμπορικού Κέντρου Βόλου».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

7.   Έγκριση της πρότασης Στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης (ΣΒΑΑ) 2021-2027 Δήμου Βόλου και υποβολής της στο πλαίσιο της Προτεραιότητας 5 «Ολοκληρωμένες Χωρικές Παρεμβάσεις» του Προγράμματος «ΘΕΣΣΑΛΙΑ» 2021-2027 και συγκρότηση της Ομάδας Διακυβέρνησης της Αστικής Αρχής (του Δήμου Βόλου).

8.   Λήψη απόφασης έγκρισης προμήθειας μηχ. εξοπλισμού (hardware), λογισμικού (software) και λοιπού εξοπλισμού (γεννήτριες–αντλία) για την πρόληψη και προστασία από φυσικές καταστροφές (Θεομηνία DANIEL) ΟΠΣ 5221261 στo Δήμο Βόλου.

9.   Λήψη απόφασης έγκρισης προμήθειας εξοπλισμού και εργασίες παραμετροποίησης - εγκατάστασης νέου Τηλεφωνικού Κέντρου στο δημοτικό κατάστημα Αγριάς.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

10.  Λήψη απόφασης για την έκθεση ζώων στο πλαίσιο τήρησης του εθίμου της Χριστουγεννιάτικης Φάτνης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

11.  Λήψη απόφασης για την έγκριση σύναψης σύμβασης διαδημοτικής συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Βόλου και των Δήμων α) Νοτίου Πηλίου, β) Ζαγοράς – Μουρεσίου και γ) Ρήγα Φεραίου για συνδρομή στην Υ.ΔΟΜ. Δήμου Βόλου.

12.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης για δημιουργία οικοδομικού τετραγώνου (Ο.Τ. 799Α) στη συνοικία Αγίου Κωνσταντίνου της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου (Κατάργηση κοινοχρήστου χώρου μετά από την υπ’ αρ. 80/2012 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου). (απόφασης Ε.Π.Ζ.)

13.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση του σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 203 της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με το Ν.4759/2020. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

14.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 284 της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με το Ν.4759/2020. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

15.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου πόλεως στο Ο.Τ 48 της συνοικίας «Παλαιά» της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

16.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση ρυμοτομικού σχεδίου πόλεως Ο.Τ.1045 της συνοικίας “Καλλιθέα” της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

17.  Λήψη απόφασης έγκρισης της 6ης παράτασης της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου «Επέκταση δικτύου ποδηλατοδρόμων στον αστικό ιστό Βόλου- Νέας Ιωνίας».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

18.  Λήψη απόφασης για την κοπή ενός δένδρου επί της οδού Μαγνήτων 22 και Αμπελακίων στο Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

19.  Λήψη απόφασης έγκρισης απευθείας ανάθεσης εργασιών συντήρησης και επισκευής στα κοιμητήρια της Δνσης Κοιμητηρίων του Δήμου Βόλου, για την αντιμετώπιση ζημιών από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου 2023 (ELIAS) ΟΠΣ 5222417.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου