5Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ   25/1/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 5η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Εκλογή εκπροσώπων Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Βόλου στη Γενική Συνέλευση της Π.Ε.Δ. Θεσσαλίας.

2.  Λήψη απόφασης επί του αιτήματος συμμετοχής στις συνεδριάσεις της Δημοτικής Επιτροπής, εκπροσώπου της παράταξης ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΒΟΛΟΥ.

3.  Τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 07/2024 απόφασης του Δ.Σ. Βόλου - Αντικατάσταση Πρόεδρου Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «Μουσείο Αλέξανδρου Κ. Δάμτσα».

4.  Τροποποίηση της υπ' αριθμ 16/2024 απόφασης του Δ.Σ., αναφορικά με την επιτροπή επίλυσης δια συμβιβασμού φορολογικών διαφορών και αμφισβητήσεων του Δήμου Βόλου, έτους 2024.

5.  Τροποποίηση της υπ' αριθμ 4/2024 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου Βόλου - Ορισμός μελών Δ.Σ. του Ν.Π.Δ.Δ. με την επωνυμία «ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ», εκλογή Προέδρου και Αντιπροέδρου και καθορισμός θητείας Δ.Σ.

6.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τον ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Βόλου στη Γενική Συνέλευση της "ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΗΛΙΟΥ Α.Ε. (Ε.Α.Π. Α.Ε.) - ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ Α.Ε. ΟΤΑ".

7.  Έγκριση της υπ' αριθμ. 2/2024 απόφασης του Συμβουλίου Κοινότητας Νέας Αγχιάλου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης του κεντρικού πεζόδρομου Νέας Αγχιάλου στην 6η ΤΟ.Μ.Υ. Νέας Αγχιάλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

8.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών και υπηρεσιών της Διεύθυνσης Διοικητικών Υπηρεσιών για το έτος 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

9.  Λήψη απόφασης για την 1η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

10.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

11.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής δημόσιων συμβάσεων υπηρεσιών, σύμφωνα με το άρθρο 221 του Ν.4412/2016, της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών για το έτος 2024.

12.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής δημοσίων συμβάσεων προμηθειών, σύμφωνα με το άρθρο 221 του Ν.4412/2016 της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών, έτους 2024.

13.  Λήψη απόφασης έγκρισης 2ου Α.Π.Ε. του έργου "Αποκαταστάσεις και ασφαλτοστρώσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου Ν.Ιωνίας έτους 2020".

14.  Λήψη απόφασης έγκρισης 2ου Α.Π.Ε. του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου Ν.Ιωνίας έτους 2022".

15.  Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας περάτωσης εργασιών του έργου "Προσθήκη κτιριακών εγκαταστάσεων στο καταφύγιο αδεσπότων ζώων συντροφιάς του Δήμου Βόλου", έως τις 07/08/2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

16.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας, για το έτος 2024. (σύμφωνα με το Ν.4412/2016)

17.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παραλαβής υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας, για το έτος 2024. (σύμφωνα με το Ν.4412/2016)

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

18.  Λήψη απόφασης έγκρισης σίτισης-παροχής πρωινού σε οικονομικά αδύναμους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των σχολείων του Δήμου Βόλου συνολικής δαπάνης ποσού 33.900,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

19.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών και υπηρεσιών της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης του Δήμου Βόλου για το έτος 2024 (σύμφωνα με το Ν.4412/2016).

20.  Λήψη απόφασης ορισμού εκπροσώπου του Δήμου Βόλου για την επιτροπή εκτίμησης μοναδιαίας αξίας ανά ζώο ή προϊόν.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

21.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής υπηρεσιών της Διεύθυνσης Υπηρεσίας Δόμησης για το έτος 2024.

22.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Υπηρεσίας Δόμησης για το έτος 2024.

23.  Λήψη απόφασης για την προσκύρωση οικοπεδικής έκτασης, εμβαδού 27,53 τ.μ., στην ιδιοκτησία με κ.α. π030214, στο Ο.Τ. 128, περιοχής Νέων Παγασών του Δήμου Βόλου. (απόφαση 13/2024 Δ.Ε.)

24.  Λήψη απόφασης για την κρίση ενστάσεων κατά της υπ’ αρ. 185/2023 απόφασης Δ.Σ., η οποία αφορά στην τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου πόλης στα Ο.Τ. 224 και 72 Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Ενιαίου Δήμου Βόλου. (απόφαση 14/2024 Δ.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

25.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Βιώσιμης Κινητικότητας, για το έτος 2024.

26.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής υπηρεσιών της Διεύθυνσης Βιώσιμης Κινητικότητας, για το έτος 2024.

27.  Λήψη απόφασης έγκρισης 1ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου "Διαγράμμιση οδικού δικτύου Δήμου Βόλου και διαγραμμίσεις - πιλοτικές εφαρμογές νέων υλικών έτους 2023 - κεντρικού οδικού δικτύου".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

28.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Πρασίνου, σύμφωνα με το Ν. 4412/2016, για το έτος 2024.

29.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της Διεύθυνσης Πρασίνου, σύμφωνα με το Ν. 4412/2016, για το έτος 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

30.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη συγκρότηση επιτροπής παραλαβής υπηρεσιών και προμηθειών της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων για το έτος 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

31. Λήψη απόφασης έγκρισης αιτημάτων παραχώρησης δομών της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού & Μουσείων.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου