ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ ΕΛΑΙΟΠΕΡΙΒΟΛΟΥ( ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΝΗΜΑΤΑ) ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΟΣ «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗ»

Βόλος, 6/7/2015
Αριθ. Πρωτ: 65047

Δ/ΝΣΗ : ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ & ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΩΝ

Ταχ. Διεύθυνση : Λεωφ. Ειρήνης 131
Ταχ. Κώδικας : 38446-Ν.Ιωνία Βόλου
Πληροφορίες : Επ.Μαρίτσης
Τηλέφωνα : 2421 3 53117-109-155
ΦΑΞ : 2421 3 53155

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ ΕΛΑΙΟΠΕΡΙΒΟΛΟΥ( ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΝΗΜΑΤΑ)
ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΟΣ «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗ»

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΒΟΛΟΥ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΟΤΙ

Ο Δήμος Βόλου, ως διαχειριστής, του κληροδοτήματος «Κωνσταντίνου Μουρογιάννη», υπέρ Τ.Κ. Άνω Λεχωνίων, γνωστοποιεί ότι εκτίθεται σε πλειοδοτικό διαγωνισμό, με έγγραφες προσφορές, η εκμίσθωση ενός ελαιοπερίβολου, με έκταση 6 στρ. που περιέχει περίπου 35 ελαιόδεντρα, στη θέση ΜΝΗΜΑΤΑ, το οποίο ανήκει στο Κληροδότημα «Κωνσταντίνου Μουρογιάννη», υπέρ Τ.Κ. Άνω Λεχωνίων. Ο διαγωνισμός διενεργείται κατά τις διατάξεις του Ν. 4182/2013 (ΦΕΚ 185 Α΄/10-9-2013) «Κώδικας κοινωφελών περιουσιών, σχολαζουσών κληρονομιών και λοιπές διατάξεις» (και ειδικά του άρθρου 24).

• Ελάχιστος όρος προσφοράς για την μίσθωση του ως άνω περιγραφόμενου ακινήτου ορίζεται το ποσό των εξήντα (60,00) ευρώ ετησίως. Η διάρκεια της μίσθωσης θα είναι τετραετής.
• Το μίσθωμα που θα επιτευχθεί στο διαγωνισμό θα ισχύει για ένα (1) χρόνο και κατόπιν θα αναπροσαρμοσθεί με βάση τη μεταβολή του Δείκτη Τιμών Καταναλωτή (απλή δωδεκάμηνη μεταβολή) που θα ανακοινωθεί από την ΕΛΣΤΑΤ.
• Οι έγγραφες, κλειστές προσφορές θα υποβάλλονται ιδιοχείρως (με βεβαίωση υποβολής προσφοράς) ή θα αποστέλλονται ταχυδρομικώς με συστημένη αποστολή ή με ταχυμεταφορές (προκειμένου να επαληθεύεται η εμπρόθεσμη ημερομηνία αποστολής) στη διεύθυνση: Δήμος Βόλου, Τμήμα Δημοτικής Περιουσίας και Κληροδοτημάτων, Λεωφόρος Ειρήνης 131, Ν.Ιωνία, Βόλος, Τ.Κ. 38446, υπ’ όψιν κ.Μαρίτση Επαμεινώνδα, καθημερινά από τις 09.00 π.μ. - 13.00 μ.μ. και επί 20ήμερο από την ανάρτηση της παρούσης στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Περιουσίας του Υπουργείου Οικονομικών (www.gspp.gr) και στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου.
• Οι όροι εκμίσθωσης έχουν εγκριθεί με τη αριθμ. 236/2015 (ΑΔΑ: 70ΨΔΩ96-Π8Ρ)της Οικονομικής επιτροπής

Πληροφορίες για το διαγωνισμό και αντίγραφο της διακήρυξης παρέχονται, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, από το Τμήμα Δημοτικής Περιουσίας και Κληροδοτημάτων του Δήμου, το οποίο στεγάζεται στο Δημοτικό Κατάστημα της Δημοτικής Ενότητας Νέας Ιωνίας του Δήμου Βόλου, Λεωφόρο Ειρήνης 131, Τ.Κ. 38446, κα Κωνσταντάκου Φωτεινή, τηλέφωνο: 2421353117, fax: 2421353155.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ