ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ 2_3_2012

ΔHMOΣ BOΛOY
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ                                   Βόλος, 1-03-2012
ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ                             Αριθμ. Πρωτ.:19214/ΓΠ4551
Πληρ: Φώτου Κωνσταντία
Fax : 2421097610
EMAIL: k.fotou@volos-city.gr

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΘΕΜΑ :  Απευθείας ανάθεση για την "Ασφάλιση οχημάτων και μοτοποδηλάτων του Δήμου με τη διαδικασία της διαπραγμάτευσης.

Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 102/2012 Απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής , ο Δήμος Βόλου ενδιαφέρεται για την απευθείας ανάθεση κατόπιν διαπραγμάτευσης της " Ασφάλισης οχημάτων και μοτοποδηλάτων του Δήμου Βόλου & τις υποχρεωτικές εκ του νόμου καλύψεις" μετά το άγονο αποτέλεσμα των διενεργηθέντων, τακτικού κι επαναληπτικού διαγωνισμού με ενδεικτικό προϋπολογισμό ποσού 178.200.00€ (Εκατόν εβδομήντα οκτώ χιλιάδων διακοσίων ευρώ ) .
   Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να καταθέσουν κλειστές έγγραφες προσφορές με αναγραφόμενες τιμές στο Τμήμα Προμηθειών του Δήμου Βόλου την Τετάρτη 7 - 03-2012 και ώρα 10:00 π.μ..
Με την κατάθεση του φακέλου της προσφοράς οι συμμετέχουσες εταιρείες ή οι εξουσιοδοτημένοι εκπρόσωποι τους καλούνται να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά τα οποία αναφέρονται στη διακήρυξη του δημόσιου διαγωνισμού με αριθμό πρωτ. : 5309/ΓΠ1294 και ημερομηνία διεξαγωγής την 31- 01-2012 καθώς επίσης και του επαναληπτικού της στις 3-02-2012 , οπότε κατέστη άγονη η όλη διαδικασία .

Τα εν λόγω δικαιολογητικά είναι τα παρακάτω:
1. Δήλωση του Ν. 1599/86 ότι ο ενδιαφερόμενος έλαβε γνώση των απαιτήσεων του Δήμου και της Τεχνικής Περιγραφής των υπό ασφάλισης οχημάτων της υπηρεσίας και τους αποδέχεται ανεπιφύλακτα .
2. Απόσπασμα ποινικού μητρώου, έκδοσης τουλάχιστον του τελευταίου τριμήνου, από το οποίο να προκύπτει ότι δεν έχουν καταδικαστεί για αδίκημα σχετικό με την άσκηση της επαγγελματικής τους δραστηριότητας.
Όταν συμμετέχουν εταιρείες , δεν υφίσταται εκ του νόμου υποχρέωση προσκόμισης αποσπάσματος ποινικού μητρώου, εκτός εάν προβλέπεται ρητά από τη διακήρυξη. Σε αυτή τη διακήρυξη προβλέπεται υποχρέωση υποβολής από τους διοικούντες ή νομίμως εκπροσωπούντες αυτές. Η νόμιμη εκπροσώπηση προκύπτει από το καταστατικό της εταιρείας.
3. Πιστοποιητικό αρμόδιας δικαστικής ή διοικητικής αρχής από το οποίο να προκύπτει ότι δεν τελούν υπό πτώχευση, εκκαθάριση, αναγκαστική διαχείριση, πτωχευτικό συμβιβασμό, ή άλλη ανάλογη κατάσταση και επίσης ότι δεν τελούν υπό διαδικασία κήρυξης σε πτώχευση ή έκδοσης απόφασης αναγκαστικής εκκαθάρισης ή αναγκαστικής διαχείρισης ή πτωχευτικού συμβιβασμού ή σε άλλη παρόμοια διαδικασία.
4. Πιστοποιητικό που εκδίδεται από αρμόδια κατά περίπτωση αρχή, από το οποίο να προκύπτει ότι είναι ενήμεροι ως προς τις υποχρεώσεις τους και δεν υπάρχουν εκκρεμότητες και καμία οφειλή προς το Δημόσιο ή τους Ο.Τ.Α. που αφορούν τις εισφορές κοινωνικής ασφάλισης των ιδίων και των εργαζομένων τους και ως προς τις φορολογικές τους υποχρεώσεις κατά την ημερομηνία διενέργειας του διαγωνισμού. Σε περίπτωση εγκατάστασης τους στην αλλοδαπή, τα δικαιολογητικά των παραπάνω εδαφίων 3 και 4 εκδίδονται με βάση την ισχύουσα νομοθεσία της χώρας που είναι εγκατεστημένοι, από την οποία και εκδίδεται το σχετικό πιστοποιητικό.
5. Βεβαίωση εγγραφής στο επαγγελματικό ή εμπορικό μητρώο με απόλυτη συνάφεια για την παροχή υπηρεσιών που προσφέρει.
Μαζί με τα παραπάνω δικαιολογητικά οι συμμετέχοντες πρέπει να καταθέσουν υπεύθυνη δήλωση της παρ.4 του άρθρου 8 του Ν.1599/1986 (α75) , όπως εκάστοτε ισχύει , του νομίμου εκπροσώπου της εταιρίας, με θεώρηση του γνησίου της υπογραφής (Παρ.3 του άρθρου8 Π.Δ. 118/07) , στην οποία να δηλώνεται ποιοι είναι οι αντασφαλιστείς της εταιρίας και ότι είναι χαρακτηρισμένοι τουλάχιστον Α από τους οίκους αξιολόγησης ΑΜ BEST ή Οι διαγωνιζόμενοι απαιτείται να πληρούν , επί ποινή αποκλεισμού , άρθρο 8 Π.Δ. 118/2007 ορισμένες αναγκαίες ελάχιστες απαιτήσεις οικονομικών και τεχνικών προϋποθέσεων συνυποβάλλοντας στον κυρίως φάκελο προσφοράς.

Πληροφορίες και τα πλήρη στοιχεία των υπό ασφάλιση οχημάτων και μοτοποδηλάτων οι ενδιαφερόμενοι θα τα αναζητήσουν στο Τμήμα Προμηθειών του Δήμου Βόλου όλες τις εργάσιμες ημέρες κι ώρες στο τηλέφωνο 2421350103 (Πληροφορίες κ. Φώτου Κωνσταντία ,FAX: 2421097610 και email : k.fotou@volos-city.gr ) & στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Δήμου www.volos.gr.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 28/80 και του Ν.3463/2006 η Επιτροπή Αξιολόγησης θα λάβει υπόψη τη μειοδοτική τιμή που θα κατατεθεί με όσα ο Δήμος Βόλου απαιτεί πάντα σύμφωνα με τη μελέτη και τους όρους της διακήρυξης και θα εισηγηθεί προς το Δημοτικό Συμβούλιο για τη λήψη σχετικής απόφασης.

Η ανάδοχη εταιρεία που θα κατακυρωθεί ως μειοδότρια κατά την υπογραφή της σύμβασης οφείλει να καταθέσει εγγυητική επιστολή καλής εκτέλεσης της εργασίας , που ισούται με το 5% επί του προϋπολογισμού της παροχής υπηρεσιών , για την καλή εκτέλεση της σύμβασης.

H ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ
                                                    ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ