ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ                                                          Βόλος  12/10/2015

ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ                                                                                 Αριθ.Πρωτ.:325

Διεύθυνση: Αρ. Ζάχου – Επτά Πλατανίων

Τ.Κ.          : 38336

Αρμόδιος  : ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Τηλέφωνο  : 24210-28517

Fax            : 24210-28519

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Σας γνωρίζουμε ότι η Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Βόλου πρόκειται να προβεί στη συλλογή προσφορών με κριτήριο την οικονομικότερη προσφορά προκειμένου να πραγματοποιήσει απευθείας ανάθεση για εκτέλεση εργασιών:

Α) Μυοκτονία: Στους ήδη υπάρχοντες δολωματικούς σταθμούς και όπου χρειάζεται τοποθέτηση  επιπλέον ασφαλών δολωματικών σταθμών με κλειδί σε κλειστούς ελεγχόμενους χώρους πχ. καυστήρες, αποθήκες, μηχανοστάσια κτλ. Το κόστος για τους δολωματικούς  σταθμούς  θα είναι ανά τεμάχιο και θα αποτελούν περιουσιακό στοιχείο του σχολείου έτσι ώστε οι εκάστοτε εταιρείες απολύμανσης που θα αναλαμβάνουν στο μέλλον αυτή τη διεργασία να δολώνουν μέσα σε αυτούς και να μην απαιτείται δαπάνη αγοράς δολωματικών σταθμών εκ νέου, παρά μόνο αντικατάσταση σπασμένων, φθαρμένων κτλ.

Β) Απολύμανση – Μικροβιοκτονία: Σε όλους τους χώρους του σχολείου

Γ)Απεντόμωση: Στις τουαλέτες, φρεάτια και σε βοηθητικούς χώρους πχ. αποθήκες, καυστήρες του σχολείου.

Οι παραπάνω εργασίες θα γίνονται σε Σχολικές Μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου όπου και εφόσον προκύψει ανάγκη.

Οι σφραγισμένες προσφορές θα γίνονται δεκτές ως και 16/10/2015 ημέρα Παρασκευή  και ώρα 11.00 π.μ. στα γραφεία της Σχολικής Επιτροπής,  Αρ. Ζάχου -Επτά Πλατανίων (κτίριο Μουρτζούκου).

Η τιμή της προσφοράς για τις παραπάνω κατηγορίες Α), Β) και Γ) θα εξαρτάται με τα κατά προσέγγιση τετραγωνικά:

1.Για σχολεία μέχρι 150τ.μ

2.Για σχολεία από 150 τ.μ μέχρι 250τ.μ

3.Για σχολεία από 250τ.μ μέχρι 350τ.μ

4.Για σχολεία από 350τ.μ και πάνω

5. Για συγκρότημα σχολείων πάνω από 350 τ.μ

6.Έκτακτες εφαρμογές μέχρι 4 αιθουσών (για  οποία εφαρμογή από τις παραπάνω χρειαστεί)

7.Έκτακτες εφαρμογές  από 4 αιθουσών μέχρι 8 αιθουσών  (για  οποία εφαρμογή από τις  παραπάνω χρειαστεί)

8. Έκτακτες εφαρμογές  από 8 αιθουσών  και πάνω (για  οποία εφαρμογή από τις  παραπάνω χρειαστεί)

9. Εφαρμογή απώθηση φιδιών

10. Κόστος δολωματικού σταθμού μυοκτονίας 4 τεμαχίων

Το Αντικείμενο της ανάθεσης είναι η παροχή υπηρεσιών για  μυοκτονία, απολύμανση – μικροβιοκτονία και απεντόμωση των χώρων (αύλειοι χώροι, αίθουσες, διάδρομοι κλιμακοστάσιο, μηχανοστάσια, γραφεία αποθήκες κλπ.) των σχολικών μονάδων, όπως αυτές περιγράφηκαν παραπάνω αναλυτικά. Γνώμονας της ανάθεσης είναι η ασφάλεια των εφαρμογών και η διασφάλιση της δημόσιας υγείας.

Μειοδότης ανακηρύσσεται εκείνος ο οποίος θα προσφέρει την μικρότερη  συνολική τιμή

Οι ενδιαφερόμενες εταιρείες με την κατάθεση της οικονομικής προσφοράς θα προσκομίζουν επιπλέον:

α)Την άδεια καταπολέμησης εντόμων και τρωκτικών σε κατοικημένους χώρους, σε ισχύ, από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

β)πίνακα των σκευασμάτων όπου θα πρέπει να πληρούν όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές ασφαλείας (αρ. έγκρισης, φορέα έγκρισης, δελτία δεδομένων ασφαλείας υλικών (MSDS). Τα βιοκτόνα να είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και τα μικροβιοκτόνα από τον ΕΟΦ.

γ)Περιγραφή εργασιών αναλυτικά όλων των εφαρμογών που θα γίνουν στις σχολικές μονάδων.

Ο ανάδοχος θα πρέπει να καταθέσει μετά το πέρας κάθε εργασίας πιστοποιητικό απολύμανσης και φάκελο στον όποιο αναφέρονται εκτενώς τα χημικά σκευάσματα που χρησιμοποιούνται, καθώς και τα αντίδοτά τους. Επιπλέον, για την μυοκτονία θα πρέπει να καταθέτει και κάτοψη των θέσεων μυοκτονίας.

Οι προμηθευτές θα δίνουν την προσφορά τους συμπληρώνοντας το πρότυπο τιμολογίου προσφοράς που επισυνάπτεται.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΚΟΤΟΓΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ