ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ                                                       Βόλος  23/8/2017
ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ                                                                                     Αριθ. Πρωτ.:3235
Διεύθυνση: Αρ. Ζάχου – Επτά Πλατανίων
Τ.Κ.          : 38336
Αρμόδιος  : ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
Τηλέφωνο  : 24210-28517
Fax            : 24210-28519

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Σας γνωρίζουμε ότι η Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Βόλου πρόκειται να προβεί στη συλλογή προσφορών με κριτήριο την οικονομικότερη προσφορά, προκειμένου να επιλεγεί ο μειοδότης για την εκτέλεση εργασιών για απεντόμωση – μυοκτονία και απολύμανση-μικροβιοκτονία σε Σχολικές Μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου, όπου και εφόσον προκύψει ανάγκη από τους διαχειριστές των σχολικών κοινοτήτων.

Το Αντικείμενο της ανάθεσης είναι η παροχή υπηρεσιών για  μυοκτονία, απεντόμωση και απολύμανση – μικροβιοκτονία  των σχολικών χώρων (αύλειοι χώροι, αίθουσες, διάδρομοι κλιμακοστάσιο, μηχανοστάσια, γραφεία αποθήκες κλπ.) όπως αυτές περιγράφονται παρακάτω αναλυτικά:

Α) Μυοκτονία: Στους ήδη υπάρχοντες δολωματικούς σταθμούς και όπου χρειάζεται τοποθέτηση  επιπλέον ασφαλών δολωματικών σταθμών με κλειδί σε κλειστούς ελεγχόμενους χώρους πχ. καυστήρες, αποθήκες, μηχανοστάσια κτλ. Το κόστος για τους δολωματικούς  σταθμούς  θα είναι ανά τεμάχιο και θα αποτελούν περιουσιακό στοιχείο του σχολείου έτσι ώστε οι εκάστοτε εταιρείες απολύμανσης που θα αναλαμβάνουν στο μέλλον αυτή τη διεργασία να δολώνουν μέσα σε αυτούς και να μην απαιτείται δαπάνη αγοράς δολωματικών σταθμών εκ νέου, παρά μόνο αντικατάσταση σπασμένων, φθαρμένων κτλ.

Β)Απεντόμωση: Στις τουαλέτες, φρεάτια και σε βοηθητικούς χώρους πχ. αποθήκες, καυστήρες του σχολείου.

Γ) Απολύμανση – Μικροβιοκτονία: Σε όλους τους χώρους του σχολείου

Οι σφραγισμένες προσφορές θα γίνονται δεκτές ως Παρασκευή  στις 1/9/2017 και ώρα 11.00π.μ. στα γραφεία της Σχολικής Επιτροπής Αρ. Ζάχου - Επτά Πλατανίων (κτίριο Μουρτζούκου).

Η τιμή της προσφοράς για τις παραπάνω κατηγορίες Α), Β) και Γ) θα εξαρτάται με τα κατά προσέγγιση τετραγωνικά:

1.Για σχολεία μέχρι 350 τ.μ (Νηπιαγωγεία)

2.Για σχολεία από 351 τ.μ μέχρι 600τ.μ(Δημοτικά)

5. Για συγκρότημα σχολείων πάνω από 601 τ.μ μέχρι 1600τ.μ.(Δημοτικά και Νηπιαγωγεία)

7. Κόστος δολωματικού σταθμού μυοκτονίας τεμάχιο

8. Για τυχόν έκτακτες εφαρμογές μυοκτονίας ή μικροβιοκτονίας ή απεντόμωσης οι τιμές θα προσαρμοστούν σύμφωνα με τις παραπάνω κατηγορίες.

Μειοδότης ανακηρύσσεται εκείνος ο οποίος θα προσφέρει την μικρότερη  συνολική τιμή.

Οι ενδιαφερόμενες εταιρείες με την κατάθεση της οικονομικής προσφοράς θα προσκομίζουν επιπλέον:

α) Την άδεια καταπολέμησης εντόμων και τρωκτικών σε κατοικημένους χώρους, σε ισχύ, από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

β) Πίνακα των σκευασμάτων όπου θα πρέπει να πληρούν όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές ασφαλείας (αρ. έγκρισης, φορέα έγκρισης, δελτία δεδομένων ασφαλείας υλικών (MSDS). Τα βιοκτόνα να είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και τα μικροβιοκτόνα από τον ΕΟΦ.

γ) Περιγραφή εργασιών αναλυτικά όλων των εφαρμογών που θα γίνουν στις σχολικές μονάδων.

Ο ανάδοχος θα πρέπει να καταθέσει μετά το πέρας κάθε εργασίας πιστοποιητικό απολύμανσης και φάκελο στον όποιο αναφέρονται εκτενώς τα χημικά σκευάσματα που χρησιμοποιούνται, καθώς και τα αντίδοτά τους. Επιπλέον, για την μυοκτονία θα πρέπει να καταθέτει και κάτοψη των θέσεων μυοκτονίας.

Γνώμονας της ανάθεσης είναι η ασφάλεια των εφαρμογών και η διασφάλιση της δημόσιας υγείας.

Οι προμηθευτές θα δίνουν την προσφορά τους συμπληρώνοντας το πρότυπο τιμολογίου προσφοράς που επισυνάπτεται.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΚΟΤΟΓΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ