ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ

Βόλος 29/1/2018

Αριθ. Πρωτ. 446

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Πρόσκληση για την κατάθεση προσφορών με απευθείας ανάθεση για την επιλογή αναδόχου παροχής υπηρεσιών για την παρακολούθηση των ήδη υφισταμένων εγκαταστημένων συστημάτων συναγερμού των σχολικών μονάδων καθώς και την εξαρχής τοποθέτηση συστημάτων συναγερμού σε νέες σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου και παρακολούθηση αυτών.

Σας γνωρίζουμε ότι η Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Βόλου πρόκειται να προβεί στην απευθείας ανάθεση με σφραγισμένες προσφορές, με κριτήριο την χαμηλότερη τιμή, για την παρακολούθηση των ήδη υφισταμένων εγκαταστημένων συστημάτων συναγερμού συγκεκριμένων σχολικών μονάδων και την εξαρχής τοποθέτηση νέων συστημάτων συναγερμού σε άλλες σχολικές μονάδες σε συνδυασμό με την παρακολούθηση αυτών. Η παρακολούθηση θα γίνεται από τον κεντρικό σταθμό της εταιρείας και θα υπάρχει η άμεση επέμβαση των περιπολικών της εταιρείας στις αντίστοιχες σχολικές μονάδες (Δημοτικά – Νηπιαγωγεία) όταν υπάρχει πρόβλημα.

Οι είκοσι (20) σχολικές μονάδες έχουν ήδη εγκατεστημένο σύστημα συναγερμού (κεντρικό πίνακα συναγερμού 4 ζωνών, Μ.Τ.Σ.Χ, πληκτρολόγιο συστήματος συναγερμού, σειρήνες, ανιχνευτές κίνησης εσωτερικού χώρου διπλής ενέργειας, μαγνητικές επαφές και μπαταρία 12V). Τα εγκαταστημένα συστήματα συναγερμού καλύπτουν γραφεία, αίθουσες και γενικώς ολόκληρη την κάθε σχολική μονάδα.

Αναλυτικά:

Α) Για τα σχολεία που διαθέτουν ήδη εγκατεστημένο σύστημα συναγερμού, η φύλαξη πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής:

• Ενεργοποίηση και παρακολούθηση των ήδη υπαρχόντων εγκατεστημένων συστημάτων συναγερμού των σχολικών μονάδων, σύνδεση με τον κεντρικό σταθμό της εταιρείας και άμεση επέμβαση των περιπολικών της εταιρείας. Ειδικότερα η εταιρεία έχει την υποχρέωση να παρακολουθεί όποια ζημιογόνα κίνηση συμβεί στο χώρο ηλεκτρονικά, 24ώρες το 24ωρο, όπως ΚΛΟΠΗ, ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ, ΔΙΑΚΟΠΗ ΔΕΗ, ΟΠΛΙΣΜΟ, ΑΦΟΠΛΙΣΜΟ ΧΡΗΣΤΩΝ. Στη συνέχεια το προσωπικό ασφαλείας της εταιρείας πρέπει να προβεί στη διενέργεια εξωτερικής έρευνας, δηλ. στην ΆΜΕΣΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ με περιπολικό, από τη δύση του ηλίου μέχρι την ανατολή της επόμενης ημέρας (365 ημέρες το χρόνο), προς ανεύρεση ενδείξεων διαρρήξεως. Στην περίπτωση τέτοιων ενδείξεων, το προσωπικό ασφαλείας παραμένει στον προστατευόμενο χώρο, ενημερώνει άμεσα τις αρμόδιες αρχές π.χ. ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, καθώς και τον υπεύθυνο του χώρου.

Β) Για τα σχολεία που δεν διαθέτουν σύστημα συναγερμού

• Εγκατάσταση καινούργιων συστημάτων συναγερμού, σύνδεση και παρακολούθησή τους από τον κεντρικό σταθμό της εταιρείας με έδρα τον Βόλο. (Ο κεντρικός σταθμός μπορεί να είναι ιδιόκτητος ή συνεργαζόμενος) καθώς και την άμεση επέμβαση των οχημάτων σε κάθε σχολική μονάδα.

Το σύστημα συναγερμού που θα τοποθετηθεί σε σχολικές μονάδες που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον πρέπει να περιέχει:

• Κεντρική Μονάδα, πληκτρολόγιο, μπαταρίες, 2 εξωτερικές σειρήνες, 5 ανιχνευτές εσωτερικού χώρου, 3 μαγνητικές επαφές και οτιδήποτε πρέπει να διαθέτει ένα ολοκληρωμένο σύστημα συναγερμού.
  • Παροχή υπηρεσιών άμεσης επέμβασης με την αποστολή στο φυλασσόμενο χώρο οχημάτων επανδρωμένων με ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό. Απαραίτητη προϋπόθεση η ανάδοχος εταιρεία να διαθέτει ιδιόκτητα οχήματα τις άδειες των οποίων θα προσκομίσει στο φάκελο προσφοράς.

Η δυνατότητα άμεσης επέμβασης να υφίσταται καθημερινά, όλη τη διάρκεια του έτους (365 ημέρες) χωρίς καμιά εξαίρεση, από την δύση του ηλίου μέχρι την ανατολή της επόμενης ημέρας.

Η παρακολούθηση και η άμεση επέμβαση των ήδη υπαρχόντων συστημάτων συναγερμού και τοποθέτηση νέων συστημάτων συναγερμού των σχολικών μονάδων Α/θμιας Εκπ/σης του Δήμου Βόλου θα γίνει για το έτος 2018 και 2019.

Παρακαλούμε όπως προσκομίσετε εσώκλειστη προσφορά έως την Δευτέρα 5/2/2018 και ώρα 13:00 στα γραφεία της Σχολικής Επιτροπής, Επτά Πλατανίων – Αρ. Ζάχου στην οποία να περιλαμβάνεται:

• Οικονομική προσφορά: για την κατηγορία Α) με ποσοστό έκπτωσης επί της ενδεικτικής τιμής των δέκα τριών (13) ευρώ συν ΦΠΑ 24% ανά μήνα και ανά σχολικό κτίριο.(Ενδεικτικός συνολικός προϋπολογισμός για δύο έτη είναι 6.240,00€ *24%=7.737,60€)
  • Οικονομική προσφορά: για την κατηγορία Β) με ποσοστό έκπτωσης επί της ενδεικτικής τιμής των είκοσι (20) ευρώ συν ΦΠΑ 24% ανά μήνα και ανά σχολικό κτίριο. (Ενδεικτικός συνολικός προϋπολογισμός για δύο έτη είναι 4.800,00€ *24%=5,952,00€)
  • Τιμή προσφοράς για τυχόν επιπλέον απαιτούμενους ανιχνευτές εσωτερικών χώρων.
  • Αποδεικτικά έγγραφα που να αποδεικνύουν:
  • Την ύπαρξη κεντρικού σταθμού με έδρα το Βόλο (ιδιόκτητο ή συνεργαζόμενο)
  • Τα οχήματα της εταιρείας (άδειες κυκλοφορίας των περιπολικών)
  • Βεβαίωση ότι έχει λήψη σημάτων στο Βόλο.
  • Οι χειριστές του κέντρου λήψης σημάτων και οι οδηγοί των περιπολικών της εταιρείας θα πρέπει να έχουν τις σχετικές άδειες από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.
  • Αναλυτική περιγραφή του συστήματος συναγερμού που θα τοποθετηθεί στην σχολική μονάδα.

Επιπλέον οι παροχές που πρέπει να δίνονται δωρεάν είναι:

Έλεγχος του συστήματος, μηνιαία αναφορά (report), service του συστήματος συναγερμού.

Για την ανάδειξη του μειοδότη θα ληφθούν υπόψιν:

• Η χαμηλότερη τιμή προσφοράς για την παρακολούθηση των ήδη υπαρχόντων εγκαταστημένων συστημάτων συναγερμού των σχολικών μονάδων από τον κεντρικό σταθμό και η άμεση επέμβαση των περιπολικών της εταιρείας τις αντίστοιχες σχολικές μονάδες.
  • Η χαμηλότερη τιμή προσφοράς για την εξαρχής εγκατάσταση και χρήση συστημάτων συναγερμού, η σύνδεση και παρακολούθησή τους από κεντρικό σταθμό με έδρα τον Βόλο καθώς και η άμεση επέμβαση των οχημάτων σε κάθε σχολική μονάδα.

Σε περίπτωση που υπάρξουν ισόποσες προσφορές μειοδότης θα ανακηρυχθεί αυτός που προσφέρει περισσότερες πρόσθετες παροχές.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΚΟΤΟΓΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ