ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ, ΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΝΔΡΑ ΤΟΥ Δ.Β.

ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

Ταχ. Δ/νση: Πλατεία Διμηνίου

Πληροφορίες: Ράνια Καποδίστρια

Τηλέφωνο: 24213-53624

FAX: 24213-53613

Βόλος 10/07/2018

Αρ. Πρωτ.: 58771

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ
ΓΙΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ, ΚΟΠΗΣ
ΚΑΙ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΝΤΡΑ ΤΟΥ Δ.Β.

Η Δ/νση Πρασίνου μετά τις τελευταίες έντονες και παρατεταμένες βροχοπτώσεις σε συνδυασμό με τους ισχυρούς ανέμους που έπληξαν περιοχές εντός του Καλλικρατικού Δήμου Βόλου,προτίθεται να εκμισθώσει μηχανήματα και μεταφορικά μέσα που η ίδια δε διαθέτει, ώστε να προβεί σε εργασίες κλαδέματος, κοπής καθώς και αποκομιδής των προϊόντων κλαδέματος σε δέντρα που εκριζώθηκαν, παρουσίασαν κλίση και των οποίων έσπασαν κλαδιά – βραχίονες εξ' αιτίας των παραπάνω ακραίων καιρικών φαινομένων. Τα δέντρα αυτά κρίνεται πως αποτελούν κίνδυνο για τη δημόσια ασφάλεια και χρήζουν άμεσης επέμβασης.

Τα δέντρα βρίσκονται σε προαύλειους χώρους σχολείων και εκκλησιών, πλατείες, πάρκα, πεζοδρόμια, άλση, παιδικές χαρές, παρόχθιες εκτάσεις και γενικότερα κοινόχρηστους δημοτικούς χώρους εντός του Καλλικρατικού Δήμου Βόλου.

Για την εκτέλεση των ανωτέρω εργασιών, χρειάζονται:

α) Καλαθοφόρο οχήμα με ανυψωτική ικανότητα έως 30 μέτρα, με εργάτη κλαδευτή, για δέκα (10) ημερομίσθια,

β) Μηχανικός εκσκαφέας – φορτωτής (JCB)με ανοιγόμενο κάδο, για δεκαπέντε (15) ημερομίσθια

γ) Φορτηγό 14-17μ3 με δύο εργάτες, για δεκαπέντε (15) ημερομίσθια

δ) Τηλεσκοπικός γερανός με ανυψωτική ικανότητα 30 τόνων, για τέσσερα (4) ημερομίσθια

Η δαπάνη θα βαρύνει τους Κ.Α. 35.6233.001 και 35.6234.001 του προϋπολογισμού του έτους 2018.

Παρακαλούμε όπως, λόγω του επείγοντος, προσκομίσετε οικονομική προσφορά, έως την Τετάρτη 11/07/2018 και ώρα 10.00 π.μ. στη γραμματεία της Δ/νσης Πρασίνου, πλατεία Διμηνίου – πρώην Δημαρχείο Δ. Αισωνίας.

Ο ΑΝ/ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ