ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΦΥΤΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ

Πληροφορίες: Κ. Τσουράπας

Τηλέφωνο: 24213 53271

ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΦΥΤΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ

Η Διεύθυνση Πρασίνου προτίθεται να προμηθευτεί φυτά που να καλύπτουν πλήρως τις κάτωθι γενικές και ειδικές προδιαγραφές:

Α. ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΥΤΩΝ

Το σύνολο των προς προμήθεια φυτών θα πρέπει να πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Να είναι εύρωστα, υγιή, απαλλαγμένα ιώσεων, εντομολογικών και μυκητολογικών προσβολών.
  • Τουλάχιστον κατά το μακροσκοπικό έλεγχο να μην παρουσιάζουν ελαττώματα που υποβαθμίζουν την ποιότητά τους (χλωρώσεις κτλ).
  • Στους βλαστούς και τους κλάδους δεν θα πρέπει να υπάρχουν πληγές και τραυματισμοί.
  • Το ριζικό τους σύστημα να είναι πλούσιο και καλώς ανεπτυγμένο στο σύνολο της μπάλας του χώματος του φυτοδοχείου, χωρίς αλλοιώσεις ή ενδείξεις προσβολών.
  • Να πληρούν τις ζητούμενες από την παρούσα μελέτη προδιαγραφές.
  • Τα φυτά θα έχουν αναπτυχθεί σε φυτοδοχεία. Για τα μεγάλα δένδρα των οποίων η αρχική φύτευση έχει γίνει στο έδαφος, θα έχουν περάσει περίοδο σκληραγώγησης στο φυτώριο τουλάχιστον 12 μήνες.
  • Να φέρουν ένδειξη της ποικιλίας και χρώματος των ανθέων (όπου απαιτείται) όπως ζητείται με την παρούσα τεχνική περιγραφή και σύμφωνα με τους καταλόγους που διατηρεί ο προμηθευτής με τη λεπτομερή περιγραφή και την ονομασία (αρθ. 9 της οδηγίας 98/56/ΕΚ του Συμβουλίου).
  • Τα φυτοδοχεία ανάπτυξης των φυτών, γλάστρες, θα είναι διαστάσεων ανάλογων με το μέγεθος του φυτού, όπως περιγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του κάθε είδους.
  • Κάθε είδος φυτού πρέπει να επισημαίνεται με ευανάγνωστη ετικέτα, στην οποία θα αναγράφονται εγγυημένα, όλα τα απαιτούμενα στοιχεία: η λατινική και η κοινή ονομασία. Οι ετικέτες πρέπει να είναι ανθεκτικές, αδιάβροχες, γραμμένες με ανεξίτηλο μελάνι ή ανάγλυφες και να είναι αναρτημένες με ασφάλεια σε όλα τα φυτά κατά την παράδοση. Κατ’ εξαίρεση στις περιπτώσεις των ειδών με μεγάλη ποσότητα μπορούν να επισημαίνονται με την ανωτέρω ετικέτα κατ’ ελάχιστον τα 20 τεμάχια κάθε είδους.
  • Γενικά θα συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις και τους κανονισμούς του Π.Δ.365/2002.

Β. ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΥΤΩΝ

ΕΠΟΧΙΑΚΑ ΦΥΤΑ

Τα εποχιακά φυτά που θα φυτευτούν για τον καλλωπισμό κοινόχρηστων χώρων του Δήμου μας θα πρέπει να τηρούν τις γενικές προδιαγραφές κι επιπλέον:

• Το υπόστρωμα να είναι τύρφη ή μίγμα με μεγάλη αναλογία σε τύρφη με επαρκή επίπεδα υγρασίας.
  • Να έχουν διανύσει περίοδο σκληραγώγησης από το θερμοκήπιο στο φυσικό περιβάλλον του φυτωρίου τουλάχιστον 20 ημέρες πριν την παράδοση και να έχουν διατηρηθεί σε φυσικές συνθήκες.
  • Το ριζικό τους σύστημα να είναι πλούσιο και καλώς ανεπτυγμένο στο σύνολο της μπάλας του χώματος του φυτοδοχείου, χωρίς αλλοιώσεις ή και ενδείξεις προσβολών.
  • Η επιλογή των ανθοφόρων φυτών θα έχει κριτήριο την εποχή άνθησης.
  • Η επιλογή των χρωμάτων θα γίνει σύμφωνα με τις υποδείξεις της Διεύθυνσης Πρασίνου.

Στον παρακάτω πίνακα αναφέρονται τα συγκεκριμένα προς προμήθεια είδη εποχιακών φυτών, οι ποσότητες και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που πρέπει να πληρούν:

Α/Α

Είδος

Μέγεθος γλάστρας σε λίτρα ή διάμετρος σε εκ

Ύψος φυτού σε μ.

Euryopsis pentinatus

21εκ

συμπαγή ανάπτυξη με >3 κλάδους

Η δαπάνη θα βαρύνει τον Κ.Α. 35.6692.012 του προϋπολογισμού του έτους 2024 σύμφωνα με την υπ’ αρ. 88585/11-10-2024 απόφαση έγκρισης δέσμευσης (ΑΑΥ: 2639/11-10-2024).

Κριτήριο κατακύρωσης θα αποτελέσει η χαμηλότερη τιμή ανά είδος προϊόντος.

Η παράδοση θα γίνει τμηματικά κατόπιν συνεννόησης με την Υπηρεσία και στους χώρους που θα υποδείξει η Υπηρεσία.

Ο προμηθευτής υποχρεούται να εκφορτώσει τα φυτά με ιδία μέσα στο χώρο που θα υποδείξει η Διεύθυνση Πρασίνου χωρίς καμία επιβάρυνση από το Δήμο.

Κατά τη μεταφορά πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα με ευθύνη του προμηθευτή για τη σωστή τοποθέτηση των φυτών μέσα στα οχήματα μεταφοράς τους και όπου απαιτείται κάλυψη της κόμης  με κατάλληλα υλικά ώστε να αποφεύγονται οι ζημιές στο φλοιό, τα σπασίματα, η παραμόρφωση των δοχείων μεταφοράς προς αποφυγή καταστροφής του ριζικού συστήματος και γενικά να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στην εμφάνιση και την ποιότητα των προς παράδοση φυτών.

Για όλα τα ανωτέρω είδη (α/α 1, 2, 3, 4) είναι απαραίτητη η προσκόμιση δείγματος προς εξέταση από την αρμόδια επιτροπή γνωμοδότησης της Δ/νσης Πρασίνου. Μη προσκόμιση δείγματος συνεπάγεται αποκλεισμό από τη διαδικασία ανάθεσης.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να καταθέσουν αυτοπροσώπως ή να αποστείλουν τις προσφορές τους, μαζί με τα δείγματα, στη γραμματεία της Διεύθυνσης Πρασίνου (τηλ. επικ.: 24213 53273), Προύσης 22, Νέα Ιωνία, έως την Τρίτη 15-10-2024 και ώρα 11:00 π.μ., σε κλειστό φάκελο, με τα πλήρη στοιχεία της επωνυμίας του ενδιαφερόμενου και τον τίτλο της πρόσκλησης με τον αριθμό πρωτοκόλλου της.

Επίσης είναι απαραίτητο, μαζί με την οικονομική προσφορά, να προσκομίσετε:

α) Πιστοποιητικό ασφαλιστικής ενημερότητας,

β) Πιστοποιητικό φορολογικής ενημερότητας,

γ) Απόσπασμα ποινικού μητρώου,

ανάλογα με το είδος επιχείρησης σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4412/2016 και

δ) Υ/Δ του Ν.1599/86 στην οποία θα δηλώνουν πως είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα παραγωγής και εμπορίας πολλαπλασιαστικού υλικού του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, σύμφωνα με το ΦΕΚ 616/Β΄11-03-2014. Οι συμμετέχοντες που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα αυτά ως “Φυτωριακή Επιχείρηση” κατάλληλου τύπου πρέπει να δηλώσουν σε ξεχωριστή υπεύθυνη δήλωση πως: “τα είδη για τα οποία συμμετέχουν στον διαγωνισμό είναι αποκλειστικά παραγωγής τους”.

Ο ΑΝ/ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ

ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

ΦΠΑ 13%

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

Τα ανωτέρω προσφερόμενα είδη καλύπτουν πλήρως τις γενικές και ειδικές προδιαγραφές φυτών όπως αυτές αναλυτικά περιγράφονται στη υπ’ αρ. πρωτ. ………../??-??-2024 πρόσκληση υποβολής προσφορών.

Στην προσφερόμενη τιμή μονάδας περιλαμβάνεται η μεταφορά - τμηματική παράδοση – και το κόστος φορτοεκφόρτωσης αυτών σε χώρους που θα υποδείξει η Διεύθυνση Πρασίνου.

Ονοματεπώνυμο/Επωνυμία:

Ημερομηνία: