ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΛΟΥΟΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΑΚΤΩΝ

Fax: 24210 30940

Email: gstumpos@yahoo.gr

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Στα πλαίσια των υποχρεώσεων που απορρέουν από το πρόγραμμα του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου των πολυσύχναστων ακτών και των Γαλάζιων Σημαιών ο  Δήμος Βόλου πρέπει να οριοθετήσει την γραμμή λουομένων κατά μήκος των ακτών που βρίσκονται εντός των γεωγραφικών ορίων του και της γραμμής ελλιμενισμού βαρκών των ναυαγοσώστων.

Για την οριοθέτηση της γραμμής λουομένων, η οποία πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί έως τις 31-5-13, απαιτείται η τοποθέτηση 00 κίτρινων σφαιρικών σημαδούρων με τα απαιτούμενα υλικά  (400 τσιμεντόλιθους και 4.800 μέτρα σχοινί διαμέτρου 6 χιλιοστών περίπου) στο όριο που φθάνουν συνήθως οι λουόμενοι και η οριοθέτηση ελλιμενισμού βαρκών με κίτρινες σημαδούρες (σχήματος κωνικού στην δεξιά πλευρά του διαύλου για τον εισερχόμενο στο δίαυλο από την ανοικτή θάλασσα και κυλινδρικού σχήματος στην αριστερή πλευρά) των οκτώ ναυαγοσωστικών βάθρων (Ν. Αγχίαλος, Χρυσή Ακτή, Μαμιδάκη, Αλυκές 2 βάθρα, Πλαζ Αλυκών, Άναυρος και Καρνάγιο).   Κατά το χρονικό διάστημα από 1-6-13 έως και 30-9-13 απαιτείται η καθημερινή επίβλεψη των προαναφερθέντων οριοθετημένων γραμμών και η άμεση αντικατάσταση κάθε σημαδούρας σε περίπτωση απωλειών.

Αμέσως μετά την λήξη της θερινής περιόδου και έως τις 15-10-13 θα γίνει περισυλλογή των τοποθετημένων σημαδούρων με τους τσιμεντόλιθους και  θα παραδοθούν στο Δήμο. Ο ανάδοχος πριν την υπογραφή της σύμβασης θα πρέπει να καταθέσει την εκ του νόμου προβλεπόμενη εγγυητική επιστολή.

Για την προμήθεια και εργασία όλων των προαναφερομένων ζητούνται  κλειστές προσφορές.

Παρακαλούμε οι κλειστές προσφορές να προσκομισθούν στο Δημαρχείο Βόλου στο Τμήμα Προμηθειών υπόψη κ.Γ. Γεωργάκου έως 2/5/2013 ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:00 μ.μ.

Ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος
της Δ/νσης Τ.Ο.Α.