ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΤΩΝ ΛΟΥΟΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΑΚΤΩΝ

Fax: 24210 30940

Email: takismpa@yahoo.gr

EΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Στα πλαίσια των υποχρεώσεων που απορρέουν από το πρόγραμμα του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου των πολυσύχναστων παραλιών και των Γαλάζιων Σημαιών, ο Δήμος Βόλου πρέπει να οριοθετήσει την γραμμή λουομένων κατά μήκος των ακτών που βρίσκονται εντός των γεωγραφικών ορίων του.

Για την οριοθέτηση της γραμμής λουομένων, η οποία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως τις 25-5-2015, απαιτείται η προμήθεια των παρακάτω υλικών με τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά τους:

1. Προμήθεια 160 σημαδούρων ( 135 χρώματος κίτρινου και 35 χρώματος ερυθρού) τύπου «αχλάδι» ,διαστάσεων :

Διάμετρος :  20.30cm

Ύψος          :  37,70cm

Βάρος        :270,00gr

2. Προμήθεια σχοινιού βυθιζόμενου διαμέτρου  Φ 8 και  μήκος 2.000 μέτρων.

3. Τρόπος στερέωσης  των σημαδούρων με κατασκευή βάσεων (βαρίδια) από μπετόν με ειδικό γάντζο στερέωσης  διαστάσεων:

Μήκος   :  24cm

Πλάτος :  24cm

Ύψος     :  35cm

Βάρος     :  40 k

Σημείωση : οι σημαδούρες χρώματος ερυθρού θα χρησιμοποιηθούν στην οριοθετήσει της γραμμής λουομένων ως αρχή – τέλους αυτής.

Οι ακτές στις οποίες θα τοποθετηθούν οι σημαδούρες είναι :Ν. Αγχίαλος, Χρυσή Ακτή, Μαμιδάκη, Αμφανών, Αμαριλλίδος, Αλυκές (από Κυανή Ακτή έως Λουγκάντα), Πλαζ Αλυκών,  Άναυρος, Μπάρμπα Θωμά στην Αγριά, Καρνάγιο και Πλατανίδια ( από πρώην  κατάστημα “ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΦΑΡΟΣ” έως κατάστημα “ΑΛΜΠΑΝΕΖΟΥ”).

Κατά το χρονικό διάστημα από 1-6-15 έως και 15-9-15 απαιτείται η εβδομαδιαία επίβλεψη των προαναφερθέντων οριοθετημένων γραμμών και η άμεση αντικατάσταση κάθε σημαδούρας, σε περίπτωση απωλειών και μέχρι 100 αντικαταστάσεις ή συμπληρώσεις με σημαδούρες.

Για την προμήθεια των σημαδούρων, των απαιτουμένων υλικών για την τοποθέτησή τους και την εργασία τοποθέτησής τους ζητούνται κλειστές προσφορές.

Η κατακύρωση θα γίνει στον μειοδότη για όλα τα είδη και τις εργασίες.

Ο ανάδοχος πριν την υπογραφή της σύμβασης θα πρέπει να καταθέσει την εκ του νόμου προβλεπόμενη εγγυητική επιστολή. Στην σύμβαση θα ορίζεται και ο τρόπος πληρωμής.

Μετά την λήξη της κολυμβητικής περιόδου 15.09.2015 ο ανάδοχος θα πρέπει να περισυλλέξει  τις σημαδούρες με τα υλικά τοποθέτησης (να φροντίσει για τον καθαρισμό και την καταμέτρηση αυτών ώστε να είναι έτοιμα προς χρήση και την επόμενη χρονιά) και στην συνέχεια να τις αποθηκεύσει σε χώρο που θα υποδείξει η Υπηρεσία .

Το ποσό της δαπάνης ανέρχεται συνολικά στις 10.000,00€  συμπεριλαμβανομένου του  Φ.Π.Α., έχει εγκριθεί η διάθεση πίστωσης  με την αρ.  90/2015 Απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής  του Δήμου και θα βαρύνει τον Κ.Α. 70.6162.802 του προϋπολογισμού του Δήμου Βόλου έτους 2015.

Παρακαλούμε οι κλειστές προσφορές να προσκομισθούν στο Δημαρχείο Βόλου στο Τμήμα Προμηθειών, έως 22 /4/2015 ημέρα Τετάρτη  και ώρα 13:00 μ.μ.

Η Προϊσταμένη

της Διεύθυνσης Τοπικής