ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΝΩΠΩΝ ΨΑΡΙΩΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                                        ΒΟΛΟΣ  6/3/2014
ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ                                                                                                                 ΑΡ. ΠΡΩΤ.  25907
Δ
IEYΘYNΣH OIKONOMIKΩN
TMHMA ΠPOMHΘEIΩN
Πληροφορίες:
Β.Πανταζής
Tηλέφωνο: 2421350106
Fax : 2421097610
e-mail : chpant@volos-city.gr

ΈΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Ο Δήμος Βόλου προκειμένου να καλύψει τις ανάγκες του σε νωπά ψάρια για χρονικό διάστημα τεσσάρων (4) μηνών μετά την εν μέρει απόρριψη της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, της 58/2014 Απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής, με την υπ. Αρ. Πρωτ: 523/22324 /27-02-2014 Απόφασή της, διενεργεί έρευνα αγοράς για την προμήθεια των συγκεκριμένων ειδών, τα οποία θα βαρύνουν α)τους Κ.Α. 15-6481.002, Κ.Α. 15-6654.010, 70-7341.001, 70-7341.002 για το Δήμο Βόλου, β)της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ στον Κ. Α. 64.08.05 για τα τρόφιμα, και γ)του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ στους Κ. Α. 15-6481.200 και Κ. Α. 15-6481.400 για τα τρόφιμα.

Η επιλογή των προμηθευτών θα γίνει με βάση τη χαμηλότερη τιμή για το κάθε είδος χωριστά και όχι για το σύνολο των ειδών και εφόσον πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές. Ακολουθεί αρχείο τεχνικών προδιαγραφών και ενδεικτικού προϋπολογισμού.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ

ΝΩΠΑ ΨΑΡΙΑ

Ο χορηγητής είναι υποχρεωμένος να χορηγεί νωπούς βακαλάους κυρίως αλλά και οποιοδήποτε άλλο είδος ψαριού , όπως θα ορίζει η σχετική παραγγελία του αρμόδιου του κάθε φορέα. Το κάθε ψάρι πρέπει να ζυγίζει τουλάχιστον 1 κιλό.

Η παραγγελία θα είναι έγγραφη και θα παραδίδεται στον χορηγητή τουλάχιστον δύο εργάσιμες ημέρες πριν την παράδοσή τους.

Τα ψάρια θα είναι αρίστης ποιότητας ,και πολύ φρέσκα  . Το δέρμα τους θα είναι λείο , στιλπνό , και σφριγηλό . Τα μάτια θα είναι γυαλιστερά .Τα εντόσθια θα έχουν  ζωηρό κόκκινο χρώμα και δεν θα είναι λιωμένα. Όλα τα ψάρια θα έχουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά και σε περίπτωση που υπάρχουν έστω και λίγα ψάρια που δεν τηρούν τις προδιαγραφές, η παραγγελία απορρίπτεται στο σύνολό της.

Ο χορηγητής είναι υποχρεωμένος να χορηγεί ψάρια, σύμφωνα πάντοτε με την παραγγελία, που αναφέρεται στα οικεία δελτία παραγγελιών του κάθε φορέα, όλα δε αυτά θα βεβαιώνονται στα  πρωτόκολλα παραλαβής, διαφορετικά τα ψάρια θα απορρίπτονται.

Ο χορηγητής δεν μπορεί ν’ αρνηθεί την χορήγηση του συγκεκριμένου είδος ψαριού που θα ζητηθεί, εκτός και αν  προσκομίσει βεβαίωση της οικίας αγορανομικής υπηρεσίας της αστυνομίας για την ανυπαρξία στην αγορά του ψαριού που ζητήθηκε, οπότε μόλις  θα του γίνει γνωστή η παραγγελία πρέπει να αναφέρει στον φορέα την έλλειψη αυτή, για υπάρξει σε αυτόν ο απαραίτητος χρόνος για την αλλαγή του συσσιτίου.

Η επιτροπή παραλαβής μπορεί σε περίπτωση οποιασδήποτε αμφιβολίας για την ποιότητα, είδος, καταλληλότητα για βρώση κ.λ.π. για τα ψάρια που προσφέρονται, να ζητά σχετική γνωμάτευση από την  αρμόδια υπηρεσία.

Η μεταφορά των νωπών ψαριών στους Παιδικούς Σταθμούς θα γίνεται με μεταφορικό μέσο ισοθερμικό ή ψυγείο με τον ανάλογο πάγο.

Τα είδη αναφέρονται στον πίνακα που ακολουθεί:

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

ΝΩΠΑ ΨΑΡΙΑ

Α/Α

ΕΙΔΟΣ

ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

ΒΑΚΑΛΑΟΣ

16,00

ΜΠΡΑΣΚΕΣ

14,50

ΓΛΩΣΣΑ

10,50

ΚΟΚΚΙΝΟΨΑΡΟ

8,50

Στις συμβάσεις που θα καταρτισθούν για κάθε προμηθευτή, ο προσδιορισμός των ποσών των συμβάσεων, θα προκύπτει με βάση την χαμηλότερη προσφερόμενη τιμή, για το κάθε είδος και την ποσότητα όπως αυτή αναφέρεται στο σχετικό πίνακα των ειδών, συμπεριλαμβανομένων των αντίστοιχων ποσοστών Φ.Π.Α. Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι προμηθευτές προσφέρουν την ίδια τιμή για κάποιο ή κάποια είδη, ο προμηθευτής θα αναδεικνύεται ύστερα από κλήρωση.

Επισημαίνεται ότι οι προμηθευτές θα πρέπει να παρέχουν τα είδη, στα οποία έχουν επιλεγεί, στις Δομές και στα Νομικά Πρόσωπα του ενιαίου Δήμου Βόλου, ύστερα από συνεννόηση με τις αρμόδιες Διευθύνσεις των αντίστοιχων Δομών και των Νομικών Προσώπων.

Οι κλειστές προσφορές θα κατατεθούν στο ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ έως την Παρασκευή 7/3/2014 και ώρα 11.00 π.μ.

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ
ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ