ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΟΜΒΙΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΠΙΝΑΚΙΩΝ ΠΕΖΩΝ (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11.12.2015)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                         Βόλος,07.12.2015

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ                                                       Αρ. Πρωτ. 119301

ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΤΕΧΝ.ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

& ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Ταχ Δ/νση Μικρασιατών 81, Βόλος

Πληροφορίες Τζ. Παπαγεωργίου

Τηλ. 2421097502

E-mail: t.papageorgiou@volos-city.gr

ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ

Θέμα: “Προμήθεια κομβίων και πληροφοριακών πινακίων πεζών

Το τμήμα Φωτεινής Σηματοδότησης της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Βόλου, διενεργεί έρευνα αγοράς (μέσω υποβολής οικονομικών προσφορών), για την προμήθεια των κάτωθι υλικών για την κάλυψη αναγκών του Τμήματος και συγκεκριμένα για την τοποθέτηση κομβίων πεζών σε πεζοδιαβάσεις των κόμβων φωτεινής σηματοδότησης:

Α/Α

460,00€

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

2.460,00€

Για τα παραπάνω υλικά απαιτούνται οι παρακάτω προδιαγραφές:

• 1. Το κόμβιο πεζών πρέπει να είναι κατάλληλο για να τοποθετείται σε ιστούς φωτεινής σηματοδότησης ώστε πιεζόμενο από τους διερχόμενους πεζούς να κλείνει κύκλωμα και να επενεργεί στην λειτουργία του ρυθμιστή των φωτεινών σηματοδοτών.

• 2. Το κόμβιο πρέπει να είναι τελείως στεγανό έναντι εισροής νερού και σκόνης.

• 3. Για το σκοπό αυτό θα είναι εφοδιασμένο με τις απαραίτητες φλάντζες, ελαστικούς δακτυλίους, στυπιοθλίπτες κ.λ.π.

• 4. Η προσαρμογή του στον ιστό θα γίνεται με δύο βίδες Φ10 Χ 25 γαλβανισμένες ή επικαδμιωμένες που θα παραδίδονται μαζί με το κόμβιο, συνοδευόμενες από τους αντίστοιχους ελαστικούς δακτυλίους.

• 5. Το κόμβιο όπως φαίνεται στο συνημμένο ενδεικτικό σχέδιο θα αποτελείται βασικά από δύο μέρη, το μεταλλικό κιβώτιο και το μηχανισμό χειρισμού του.

• 6. Το μεταλλικό κιβώτιο θα είναι πρισματικού σχήματος με εξωτερικές διαστάσεις όχι μεγαλύτερες από 90 Χ 90 Χ 100 χλσ και με ελάχιστο πάχος τοιχώματος 10 χλσ

• 7. Θα αποτελείται από δύο μέρη συνδεδεμένα μεταξύ τους με τέσσερις βίδες τύπου ALEN καταλλήλου μεγέθους γαλβανισμένες ή επικαδμιωμένες.

• 8. Το επάνω μέρος θα έχει κατάλληλη εσοχή (φωλιά) ώστε ο μηχανισμός του κομβίου πίεσης να είναι χωνευτός (για να μην προεξέχει και καταστρέφεται από βίαιη χρήση).

• 9. Το κάτω μέρος από την πλευρά που θα στηρίζεται στον ιστό θα είναι κατάλληλα κοίλο ώστε να εφαρμόζει στον ιστό.

• 10. Στο κέντρο του θα έχει μία οπή Φ12 για τη διέλευση των καλωδίων σύνδεσης του μηχανισμού του κομβίου πίεσης, καθώς επίσης και δύο άλλες οπές Φ10 για τη διέλευση των κοχλιών στήριξής του στον ιστό.

• 11. Το υλικό κατασκευής του θα είναι μέταλλο ή κράμα μετάλλων εξαιρετικής αντοχής σε μηχανικές κρούσης (π.χ. χάλυβας, χυτοχάλυβας κ.λ.π.).

• 12. α) Η βαφή του θα εξασφαλίζει εγγυημένη μακροχρόνια αντοχή και σταθερότητα απόχρωσης στις δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας του (ηλιακή ακτινοβολία, ατμοσφαιρική ρύπανση, υγρασία κ.λ.π.),

• β) για το σκοπό αυτό η βαφή του θα γίνει με αστάρι και δύο στρώσεις βερνικόχρωμα φούρνου ή εποξειδικών ρητινών. Το ελάχιστο πάχος βαφής (ξηρού υμένα) θα υπερβαίνει τα 150 μικρά. Η τελική επιφάνεια θα είναι λεία, το δε χρώμα του θα είναι κίτρινo

• 13. Ο μηχανισμός του κομβίου πίεσης, θα πρέπει να παρέχει διπλή ηλεκτρική προστασία για τον πεζό που πιέζει το κομβίο, (δηλ. και αν σπάσει η επιφάνεια επαφής του πεζού στο μηχανισμό, το δάκτυλο του πεζού δεν θα έρχεται σε επαφή με τις ηλεκτρικές επαφές του μηχανισμού).

• 14. Όλα τα μεταλλικά μέρη του μηχανισμού (επαφές, κοχλίες κ.λ.π.) πρέπει να είναι από ανοξείδωτα υλικά (π.χ. ανοξείδωτος χάλυβας, ορείχαλκος κ.λ.π.), απεριόριστης αντοχής στις εξωτερικές επιδράσεις.

• 15. Ειδικότερα, ο μηχανισμός θα στερεώνεται στο επάνω μέρος του μεταλλικού κιβωτίου στην αντίστοιχη ειδική φωλιά και θα βιδώνει με τρόπο που θα είναι δυνατό το ξεβίδωμα μόνο από την εσωτερική πλευρά, αφού αφαιρεθεί το επάνω μέρος του μεταλλικού κιβωτίου.

• 16. Το κόμβιο πίεσης θα έχει πράσινη απόχρωση και θα φέρει το σύμβολο που φαίνεται στο συνημμένο ενδεικτικό σχέδιο.

ΣΧΕΔΙΟ - ΚΟΜΒΙΑ & ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΠΕΖΩΝΣΧΕΔΙΟ - ΚΟΜΒΙΑ & ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΠΕΖΩΝ

Το κόστος των παραπάνω δεν υπερβαίνει το ποσό των 2.000,00 χωρίς ΦΠΑ (2.460,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 23%) και θα επιβαρύνει τον κωδικό Κ.Α. 30.7336.015 του Δήμου Βόλου και θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του έργου «Συντήρηση και Ανακαίνιση Φωτεινής Σηματοδότησης έτους 2015».

Έχοντας υπόψη τον Ενδεικτικό Προϋπολογισμό και τα τεχνικά χαρακτηριστικά καλούνται οι ενδιαφερόμενοι, να προσκομίσουν κλειστές οικονομικές προσφορές στα γραφεία της Δ/σης Τεχνικών Υπηρεσιών (Μικρασιατών 81, Κτίριο Σπιρερ, γραφείο 9) έως την Παρασκευή 11.12.2015 και ώρα 13.00 π.μ.

Πληροφορίες και τυχών διευκρινήσεις στα γραφεία του τμήματος Φωτεινής Σηματοδότησης και στα τηλέφωνα 24210-64931, 80959 (κ. Τατάκος Κων/νος)

Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΤΣΙΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΕ

Η διαδικασία που θα ακολουθηθεί για την προμήθεια, είναι αυτή της Απευθείας Ανάθεσης του Δημάρχου, μετά απο έρευνα αγοράς και κατάθεσης εγγράφων προσφορών απο τους ενδιαφερόμενους προμηθευτές.

Από την προσφορά να προκύπτουν σαφώς οπωσδήποτε τα παρακάτω:

• Η επίσημη ονομασία και τα στοιχεία επικοινωνίας της επιχείρησης
  • Η ημερομηνία και η ισχύς της προσφοράς
  • Η προσφερόμενη τιμή ανά τεμάχιο και συνολικά (χωρίς και με ΦΠΑ)
  • Ο χρόνος παράδοσης των υλικών (επιθυμητός χρόνος παράδοσης: άμεσα)
  • Ζητείται ενιαία τιμή έκπτωσης (σε Ευρώ) για όλα τα υλικά.
  • Προσφορά που δεν περιέχει όλα τα υλικά και το σύνολο των ποσοτήτων τους, θα απορρίπτεται
  • Αν υπάρχει όποιο αριθμητικό λάθος στην προσφορά, δεν θα γίνονται δεκτές.
  • Προσφορές που δεν είναι σφραγισμένες ή είναι ανυπόγραφες δεν θα γίνονται δεκτές.