ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΚΑΔΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ (ΤΕΤΑΡΤΗ 27-11-2013)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                         Βόλος, 29 -10-2013

ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ                                                                                                 Αρ. Πρωτ.: 132799

ΤΜΗΜΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ

ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Ο Δήμαρχος Βόλου διακηρύσσει δημόσιο ανοικτό διαγωνισμό με σφραγισμένες προσφορές και με κριτήριο κατακύρωσης τη χαμηλότερη τιμή, για την «Προμήθεια υπόγειων κάδων απορριμμάτων» προϋπολογισμού 161.438,00 Ευρώ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. (23%).

1. Αναθέτουσα Αρχή: ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ / ΤΜΗΜΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ, ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ 81 (ΚΤΙΡΙΟ ΣΠΙΡΕΡ), 2ος όροφος, - ΤΚ 38 333 Βόλος – τηλ: 2421094034.

2. Συνολική προθεσμία: 60 ημέρες από την υπογραφή της σύμβασης.

3. Απαιτούμενες Εγγυήσεις:

Εγγύηση συμμετοχής: ποσό 8.071,90 (ποσοστό 5% επί της συνολικής προϋπολογισθείσης δαπάνης, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ).

Εγγύηση καλής εκτέλεσης: ποσοστό 10% του συμβατικού ποσού της προμήθειας χωρίς ΦΠΑ).

Εγγύηση καλής λειτουργίας: 2,00% επί του συμβατικού ποσού χωρίς Φ.Π.Α. και για ένα τουλάχιστον έτος.

4. Χρηματοδότηση: Πρόγραμμα «Αστική Αναζωογόνηση 2012-2015» για το έτος 2013, του ΥΠΕΚΑ-ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ.

5. Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν:

α) φυσικά πρόσωπα,

β) νομικά πρόσωπα

γ) ενώσεις προμηθευτών (εάν πληρούν τις προϋποθέσεις του άρθρου 8 ΕΚΠΟΤΑ)

δ) συνεταιρισμοί

Τα δικαιολογητικά αναφέρονται αναλυτικά στην διακήρυξη του διαγωνισμού.

6. Τα τεύχη του διαγωνισμού θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου στην διεύθυνση: http://www.dimosvolos.gr, (Εφημερίδα της Υπηρεσίας/Διαγωνισμοί-Προμήθειες-Συμβάσεις/Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών/Νοέμβριος 2013).

7. Προθεσμία υποβολής προσφορών είναι η 27η Νοεμβρίου 2013 και από ώρα 10:00 (έναρξη) μέχρι 12:00 (λήξη παράδοσης προσφορών), κατά την οποία θα ανοιχτούν οι προσφορές σε δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Διαγωνισμού.

Κατά το άνοιγμα των προσφορών επιτρέπεται να παρευρίσκονται οι νόμιμοι εκπρόσωποι των διαγωνιζομένων.

Οι προσφορές όπως και όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, πιστοποιητικά και λοιπά έγγραφα της δημοπρασίας πρέπει να έχουν συνταχθεί ή μεταφραστεί στην Ελληνική Γλώσσα.

Απαιτούμενος χρόνος ισχύος προσφορών: 180 ημέρες από την ημέρα του διαγωνισμού.

8. Υποβολή Ενστάσεων: άρθρο Γ.3. της Αναλυτικής Διακήρυξης του Διαγωνισμού.

1. Τα έξοδα δημοσίευσης της αρχικής διακήρυξης του Δημάρχου και των τυχών επαναληπτικών, καταβάλλονται από τον ανάδοχο στο

Ταμείο του Δήμου Βόλου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 46 του Ν. 3801/2009.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣΠΕΡΙΛΗΨΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΔΙΑΚΗΡΥΞΗ