ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                                                      Βόλος    21/10/2015
ΤΜΗΜΑ ΔΗΜ. ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ &                                                                                                                Αριθ. πρωτ.: 103176
ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΩΝ

Ταχ. Δ/νση: Λεωφ. Ειρήνης 131
Πληρ.        :   Επ. Μαρίτσης
Τηλ           :  2421353149
Τηλ & Fax :  2421353155

ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Θέμα: «Λειτουργία Χριστουγεννιάτικων θεματικών πάρκων στην Πλατεία Ρήγα Φεραίου και Πλατεία Πανεπιστημίου»

Ο Δήμος Βόλου για τις ανάγκες λειτουργίας Χριστουγεννιάτικων θεματικών πάρκων διαθέτει α) μέρος της πλατείας Πανεπιστημίου εμβαδού περίπου 1.540 τμ, που βρίσκεται στο κέντρο της πλατείας Πανεπιστημίου και β) μέρος της πλατείας Ρ. Φεραίου εμβαδού περίπου 5.040 τ.μ., που βρίσκεται στο βόρειο-δυτικό τμήμα της πλατείας Ρ. Φεραίου και συνορεύει βόρεια με την οδό Ξενοφώντος, νότια με το υπόλοιπο τμήμα της πλατείας πέραν του οποίου βρίσκεται η οδός Γρ. Λαμπράκη, δυτικά με την οδό Παπαδιαμάντη και ανατολικά με το υπόλοιπο τμήμα της πλατείας πέραν του οποίου βρίσκεται το Δημοτικό Θέατρο Βόλου.

Έτσι σύμφωνα με την  παρ. 2 του άρθρου 192 του Ν. 3852/2010, καλεί τους ενδιαφερόμενους να καταθέσουν τις αιτήσεις – προτάσεις τους μέχρι την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 14:00 μ.μ., στο τμήμα Δημοτικής Περιουσίας και Κληροδοτημάτων, προκειμένου το Δημοτικό Συμβούλιο να εκτιμήσει τη συμφερότερη οικονομική προσφορά, αλλά και την ποιότητα των προτάσεων και των εκδηλώσεων που θα πραγματοποιηθούν στους ανωτέρω χώρους για την Χριστουγεννιάτικη εορταστική περίοδο η οποία καθορίζεται από 10 Νοεμβρίου 2015 έως 10 Ιανουαρίου 2016.

Ο μισθωτής υποχρεούται με δικές του δαπάνες να εγκαταστήσει και να λειτουργήσει στο πάρκο Ρήγα Φεραίου, λούνα πάρκ και να τοποθετήσει εορταστικό διάκοσμο και χριστουγεννιάτικα λαμπάκια τύπου LED,  χρώματος που θα υποδείξει η υπηρεσία σε όλο το πάρκο  και στα φυσικά δέντρα, στη νησίδα του δρόμου Γρηγορίου Λαμπράκη, στο Δημαρχείο, στους χώρους που θα φιλοξενηθούν οι επαγγελματικές δραστηριότητες, καθώς επίσης και επιδαπέδιο εορταστικό διάκοσμο στους ανωτέρω χώρους, συνολικής αξίας 250.000 ευρώ τουλάχιστον. Στην πλατεία Πανεπιστημίου ο μισθωτής υποχρεούται με δικές του δαπάνες να δημιουργήσει σοκολατούπολη και να τοποθετήσει διάφορα παιχνίδια για τα παιδιά και να τοποθετήσει εορταστικό διάκοσμο και χριστουγεννιάτικα λαμπάκια τύπου LED συνολικής αξίας 60.000,00 ευρώ τουλάχιστον. Ο στολισμός θα γίνει σύμφωνα με τις υποδείξεις του Δημάρχου και των αρμόδιων υπηρεσιών του Δήμου και θα τελεί υπό την έγκριση των αρμοδίων υπηρεσιών.

Ο μισθωτής υποχρεούται  μέσα σε δέκα ημέρες από την  κοινοποίηση σ’ αυτόν της απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, να προσέλθει για τη σύνταξη και υπογραφή της σύμβασης, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και είναι υποχρεωμένος να φροντίσει για την έκδοση των αναγκαίων για την ανέγερση και λειτουργία των εγκαταστάσεών του αδειών, για τον ορισμό μηχανικού – τεχνικού ασφαλείας, χωρίς ο Δήμος να έχει οποιαδήποτε υποχρέωση νομική ή άλλη να συμπράξει στην έκδοση των αδειών αυτών, μετά την υπογραφή της σύμβασης.

Η δαπάνη κατανάλωσης ρεύματος και νερού βαρύνει τον μισθωτή. Όλες οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις θα γίνουν με ευθύνη του και υπό την επίβλεψη αδειούχου ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη.

Ο μισθωτής αναλαμβάνει ρητά και ανεπιφύλακτα την ευθύνη έναντι οιουδήποτε τρίτου, τόσο κατά την εγκατάσταση- απεγκατάσταση του  θεματικού πάρκου, όσο και κατά τη λειτουργία του.

Οι εγκαταστάσεις που θα χρησιμοποιηθούν θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες και ασφαλείς για τη δημόσια υγεία.

Κατά την υπογραφή του συμφωνητικού το πρόσωπο που θα επιλεγεί  υποχρεούται να καταθέσει στο Δήμο Βόλου Εγγυητική Επιστολή αναγνωρισμένης Τράπεζας ή βεβαίωση του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων εξάμηνης διάρκειας που θα  εγγυάται  την καλή εκτέλεση όλων των όρων της σύμβασης μίσθωσης που θα υπογραφεί. Το ύψος της ως άνω Εγγυητικής Επιστολής ή βεβαίωσης θα είναι ίσο με το 30% της τιμής του μισθώματος.

Πληροφορίες παρέχονται  κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες από το Τμήμα Δημοτικής Περιουσίας Διεύθυνση:  Δημαρχείο πρώην Δήμου Ν. Ιωνίας Λ. Ειρήνης 131 τηλ.  2421 3  53149 και 24213 53155.

Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΩΝ

ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΜΑΡΙΤΣΗΣ