ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΕΙΔΩΝ ΕΝΔΥΣΗΣ, ΥΠΟΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                                   Βόλος 26-10-2022

ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ                                                                                                           Αρ. Πρωτ.: 81821

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ & ΑΝΑΚYΚΛΩΣΗΣ

Ταχ. Δ/νση: Χατζηπέτρου 5

Πληροφορίες: Κων/νος Κατσαρός

Τηλέφωνο: 2421353185

FAX: 2421353195

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΕΙΔΩΝ ΕΝΔΥΣΗΣ, ΥΠΟΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ

Η Διεύθυνση Καθαριότητας & Ανακύκλωσης σύμφωνα με την 307/2022 Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου και την 894/2022 Απόφαση Οικονομικής Επιτροπής, προτίθεται να συμβληθεί με εξουσιοδοτημένη εταιρεία για την υλοποίηση προγράμματος χωριστής συλλογής μεταχειρισμένων ειδών ένδυσης, υπόδησης και λοιπών υφασμάτινων υλικών και αξιοποίησης των ανακυκλώσιμων υλικών σε όλη την επικράτεια του Δήμου και σε ποσοστό που μπορεί να φτάσει στο 6% των συνολικών οικιακών αποβλήτων.

Οι αναλυτικοί όροι που θα πρέπει να λάβει γνώση ο ανάδοχος και θα εμπεριέχονται στην σύμβαση είναι οι παρακάτω:

1. Η δωρεάν τοποθέτηση κάδων ειδικών προδιαγραφών για τη συλλογή των υφασμάτων σε σημεία που υποδεικνύονται από την Υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου.

2. Η συλλογή των υφασμάτων & υποδημάτων με μέσα της εταιρείας σε εύλογο χρονικό διάστημα.

3. Η προ διαλογή των συλλεγόμενων υλικών με στόχο την επιστροφή των επαναχρησιμοποιήσιμων ενδυμάτων στο Κοινωνικό Παντοπωλείο (Τράπεζα Ρουχισμού) του Δήμου.

4. Η προώθηση των μη επαναχρησιμοποιήσιμων υλικών προς ανακύκλωση.

5. Η εφαρμογή προγραμμάτων εκπαίδευσης.

6. Να διασφαλίζει χωρίς επιβάρυνση του Δήμου τη μετακίνηση ή κατάργηση κάδων όταν αυτό του ζητηθεί.

7. Ο ανάδοχος οφείλει να διασφαλίζει χωρίς επιβάρυνση του Δήμου την πυρασφάλεια των κάδων και είναι υπεύθυνος για την αποζημίωση οποιοδήποτε υποστεί ζημία.

8. Ο ανάδοχος οφείλει να παραλάβει τους κάδους που εγκατέστησε μετά τη λήξη της σύμβασης, με δικά του μέσα και ευθύνη χωρίς καμία αποζημίωση από το Δήμο.

9. Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε πέντε (5) έτη με δυνατότητα παράτασης για άλλα πέντε (5) έτη, κατόπιν αποφάσεως των αρμοδίων συλλογικών οργάνων.

1. Το αντίτιμο που θα καταβάλλει στο Δήμο ο ανάδοχος είναι εκτός από τα ρούχα που μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν από την τράπεζα ρουχισμού – κοινωνικό παντοπωλείο και το ελάχιστο αντισταθμιστικό αντάλλαγμα – ανταποδοτικό όφελος ως εξής:

Α/Α

ΣΥΛΛΕΓΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ

Συλλογή έως 100 τόνους το έτος

600€ / έτος εγγυημένο ποσό

Επιπλέον τόνοι πέραν των 100 το έτος

5€ / ανά τόνο

Παρακαλούμε όπως προσκομίσετε εσώκλειστη οικονομική προσφορά μαζί με τα εξής δικαιολογητικά συμμετοχής: Άδεια σε ισχύ για τη διαχείριση (συλλογή - μεταφορά) μη επικίνδυνων αποβλήτων και συγκεκριμένα αποβλήτων ιματισμού, Υπεύθυνη δήλωση που θα αναγράφεται ότι ο ανάδοχος διαθέτει και όλες τις υπόλοιπες άδειες που τυχόν απαιτούνται για την ασφαλή & σύννομη εκτέλεση της διαδικασίας καθώς και ότι θα τηρήσει το σύνολο της περιβαλλοντικής νομοθεσίας για τη συλλογή και διαχείριση αυτών των αποβλήτων, φορολογική – ασφαλιστική ενημερότητα, ποινικό μητρώο & πιστοποιητικό εκπροσώπησης έως τη Δευτέρα 31-10-2022 και ώρα 15:00 στη Διεύθυνση Καθαριότητας & Ανακύκλωσης, Χατζηπέτρου 5, στο Βόλο.

Ο ΑΝ/ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ & ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ