ΝΕΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ (ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ, ΜΗΤΡΩΟ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ)

Νέα Ιστοσελίδα του Δήμου Βολου για τα αδέσποτα (υιοθεσίες, μητρώο εθελοντών)

Ας γίνουμε όλοι σύμμαχοί τους!

Ξεκινάει η λειτουργία της αποκλειστικής ιστοσελίδας του Δήμου Βόλου για τα αδέσποτα του δήμου μας, adoptme.gr , όπου θα αναρτώνται τακτικά πληροφορίες από το δημοτικό καταφύγιο καθώς και δράσεις που θα οργανώνονται. Αυτή η ιστοσελίδα αλλά και και η σελίδα στο Facebook, Αδέσποτα Δήμου Βόλου,δημιουργήθηκαν για όποιον είναι έτοιμος να μεγαλώσει την οικογένεια του υιοθετώντας ένα τετράποδο μέλος, έναν ανιδιοτελή και πιστό σύντροφο.

Ο σκοπός του νέου μας αυτού site ειναι να ξεκινήσει μία νέα εκστρατεία ευαισθητοποίησης, για την καταπολέμηση της εγκατάλειψης σκύλων, τη διαχείριση των ήδη αδέσποτων σκύλων καθώς και την αύξηση των υιοθεσιών, σε μια προσπάθεια για τον έλεγχο του πληθυσμού αδέσποτων σκύλων στην περιοχή μας.

Ο εθελοντισμός στην πόλη μας έχει βοηθήσει εκατοντάδες ζώα να μπουν στο πρόγραμμα κτηνιατρικής περίθαλψης του Δήμου μας, να σιτίζονται τακτικά ενώ χάρη στη συμβολή εθελοντικών ομάδων δεκάδες αδέσποτα ζώα έχουν βρει το παντοτινό τους σπίτι. Είναι γνωστό πώς όπου υπάρχει συνεργασία, υπάρχουν και αποτελέσματα.

Με την καινούργια ιστοσελίδα εγκαινιάζουμε και το Μητρώο Εθελοντών. Είναι η πρώτη οργανωμένη προσπάθεια στο Δήμο μας να καταγραφούν όλοι οι εθελοντές σε κάθε γειτονιά που αδιάκοπα φροντίζουν αδέσποτα ζώα και να προσελκύσουμε και νέους.

Στο adoptme.gr θα βρείτε το ΜΗΤΡΩΟ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ, μία φόρμα που σας περιμένει να την συμπληρώσετε συμβάλλοντας ουσιαστικά στην επίλυση του μεγάλου προβλήματος, των αδέσποτων ζώων.

ΜΟΝΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Στο Δήμο Βόλου οφείλουμε όλοι να κατανοούμε το αληθινό νόημα της φιλοζωίας.

“ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ, ΥΙΟΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ”

“ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΣΤΕΙΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΖΩΟ ΜΟΥ”

“ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΤΣΙΠΑΡΩ”

Όλοι μαζί φροντίζουμε και νοιαζόμαστε για τα αδέσποτα ανυπεράσπιστα ζώα, τα προστατεύουμε και δείχνουμε εμπράκτως τον πολιτισμό αλλά και την ανθρωπιά μας.

Εκτύπωση άρθρου

Διαβάστε Επίσης

ΑΠΟΦΑΣΗ 220/2024 Δ.Σ.
για τη διάθεση χώρων προεκλογικής προβολής στα πολιτικά κόµµατα ή συνασπισµούς κοµµάτων, ενόψει των εκλογών για την ανάδειξη των µελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ για τις Λαϊκές Αγορές του Βόλου για το δίμηνο από 1 ΜΑΪΟΥ ΕΩΣ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ            ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ
ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ
προς ενημέρωση των πολιτών με ιδιαίτερη προσοχή στους έχοντες υπαίθριες εργασίες (αγρότες- κτηνοτρόφοι-μελισσοκόμοι κ.α.)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
Πρόσκληση Δημάρχου Βόλου σε κοινή σύσκεψη για τη διάθεση και τον καθορισμό τρόπου χρήσης δημοτικών χώρων κατά την προεκλογική περίοδο των εκλογών της 9ης Ιουνίου 2024, για την ανάδειξη Μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΑΛΛΑΓΗ ΤΡΟΠΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΩΝ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ